دوشنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۰ ۰۷:۵۸۱۴۰۰-۰۹-۰۳ ۰۸:۱۰:۳۶

فرهیختگان؛

چماق مذاکرات قول داد

رافائل گروسی، صبح روز سه‌شنبه پس از دیدار و گفت‌وگو با اسلامی در نشست خبری مشترک شرکت کرد و به تشریح محتوای دیدارش با رئیس سازمان انرژی اتمی پرداخت. گروسی در این نشست خبری گفت‌وگوی خود با اسلامی را فشرده خواند و گفت: «دنبال این هستیم که مذاکرات را ادامه دهیم؛ با این نگاه که بتوانیم زمینه‌های مشترکی پیدا کنیم.»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جریان، روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشت:

دوشنبه‌شب هفته جاری رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رأس هیاتی به‌منظور دیدار و گفت‌وگو با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی و همچنین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امورخارجه وارد تهران شد. گفت‌وگو با هدف تقویت همکاری‌های بین ایران و آژانس چیزی بود که پای مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای دومین‌بار به ایران گشود. رافائل گروسی، صبح روز سه‌شنبه پس از دیدار و گفت‌وگو با اسلامی در نشست خبری مشترک شرکت کرد و به تشریح محتوای دیدارش با رئیس سازمان انرژی اتمی پرداخت. گروسی در این نشست خبری گفت‌وگوی خود با اسلامی را فشرده خواند و گفت: «دنبال این هستیم که مذاکرات را ادامه دهیم؛ با این نگاه که بتوانیم زمینه‌های مشترکی پیدا کنیم.»

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی نیز در ابتدای این نشست خبری مسائل فیمابین ایران و آژانس را فنی دانست و گفت: «مسائل سیاسی و نفوذهای توطئه‌آمیزی را که دشمنان ایران در مسیر پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران اعمال می‌کنند، آژانس مدنظر ندارد و از آن تأثیر نخواهد پذیرفت.»

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان در این نشست از کمک آژانس به ایران در راستای بهره‌برداری کشورمان از ابعاد فناوری هسته‌ای در بخش‌های گوناگون خبر داد و در این رابطه گفت: «درمورد ابلاغی که حداقل ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای باید در ایران ایجاد کنیم به‌ویژه با نیروگاه‌های کوچک که ظرفیت آن حداکثر ۳۰۰ مگاوات است نیز آژانس با تشویق کشورهای دارای این صنعت- که با استفاده از ظرفیت صنعتی صنایع ایران بتوانند در راستای توسعه و گسترش ظرفیت برق هسته‌ای به کشور ما کمک کنند- با ایران همکاری می‌کند.»

مدیرکل آژانس انرژی اتمی نیز در این رابطه اظهار داشت: «هدفمان این بوده که چشم‌انداز برنامه هسته‌ای را به نحوی تعریف کنیم که با توجه به تغییرات اقلیمی بتوانیم به تولید انرژی‌های پاک کمک کنیم و آن را در اختیار همه بگذاریم.» گروسی این هدف را در راستای اهداف نشست اقلیمی اخیر گلاسکو دانست.

سفر اخیر گروسی به ایران در ادامه سفر دو ماه پیش او به کشورمان در شهریورماه سال جاری است. گروسی در سفر اول خود از میان مقامات ایرانی تنها با محمد اسلامی دیدار داشت. مطابق بیانیه مشترکی که پس از دیدار شهریورماه مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان منتشر شد، به بازرسان آژانس اجازه داده شد نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص‌شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آنها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام کنند.»

در پایان نشست نخست مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در جمع خبرنگاران، دیدارش با اسلامی را مثبت ارزیابی کرده و خبر داده بود که دوباره برای گفت‌وگوی سطح بالا با مقامات ایرانی به تهران سفر خواهد کرد. سفری که بعد از دو ماه، بالاخره دوشنبه‌شب محقق شد.

روز گذشته گروسی به جز محمد اسلامی با حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه کشورمان نیز دیدار و گفت‌وگو داشت.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این دیدار گفت: «آماده‌ام با حسن‌نیت و همکاری نزدیک با جمهوری اسلامی ایران مسائل فنی باقی‌مانده میان آژانس و ایران را در کوتاه‌ترین زمان ممکن حل‌وفصل کنم

امیرعبداللهیان نیز در دیدار با رافائل گروسی تاکید کرد که از نظر جمهوری اسلامی ایران آژانس باید در چارچوب وظایف فنی خود به همکاری با ایران ادامه داده و از اتخاذ مواضع سیاسی اجتناب کند.

در دو ماه گذشته رافائل گروسی، بارها اقدام به اتخاذ مواضع جانبدارانه و سیاسی علیه فعالیت هسته‌ای ایران کرد، به‌عنوان نمونه وی چند روز قبل در آستانه سفر خود به تهران طی گفت‌وگویی با خبرگزاری فرانسه مدعی شد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ تماسی با دولت جدید ایران برای گفت‌وگو درباره برخی مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران نداشته و این مساله را «حیرت‌انگیز» توصیف کرد.

مواضع سیاسی گروسی در این مدت بیش از هرچیز همسو با سیاست‌های ضدایرانی آمریکا و متحدان غربی‌اش بوده است، این مواضع جانبدارانه به‌طور کامل برخلاف اساسنامه و فلسفه وجودی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به‌عنوان یک نهاد ناظر و بی‌طرف جهانی نیز هست.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات