جمعه, ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ ۱۶:۳۰
آخرین اخبار۱۴۰۰-۱۰-۲۶ ۱۸:۲۱:۳۸

به ریاست دکتر رئیسی؛

تشکیل نخستین جلسه هیئت‌امنای صندوق توسعه ملی/ تصویب مهمترین برنامه‌ها و اقدامات ضروری برای تقویت صندوق توسعه ملی

نخستین جلسه هیئت‌امنای صندوق توسعه ملی به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل جلسه داد و در آن مهمترین برنامه‌ها و اقدامات ضروری برای تقویت صندوق پس از بحث و بررسی به تصویب رسید.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جریان، نخستین جلسه هیئت‌امنای صندوق توسعه ملی روز یکشنبه به ریاست آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی تشکیل شد و در آن پیشنهاد اهرمی کردن منابع ریالی صندوق در اعطای تسهیلات ریالی به تصویب رسید.

براساس این مصوبه به‌منظور افزایش پوشش تسهیلات ریالی و اهرمی کردن منابع، هیئت عامل صندوق توسعه ملی مجاز است در قراردادهای سپرده‌گذاری ریالی صندوق مزبور، به نسبت یک سهم صندوق و تا حداقل دو برابر آن سهم آورده بانک عامل از منابع داخلی خود را منظور نماید.

تقویت اقدامات صندوق برای وصول مطالبات سررسید شده مصوبه دیگری بود که بر اساس آن هیئت عامل صندوق توسعه ملی مجاز است برای تسریع در وصول مطالبات معوق خود بابت تسهیلات اعطایی از محل منابع صندوق، نسبت به تملک دارایی‌ها و سهام بانک‌ها و تسهیلات گیرندگان ذی‌ربط و یا مشارکت در طرح‌های پربازده اقدام نماید.

بر اساس مصوبه «شرط رعایت سند ملی آمایش در تصویب طرح‌ها» نیز مقرر شد کلیه بانک‌های طرف قرارداد صندوق توسعه ملی قبل از اعطای تسهیلات از محل منابع صندوق توسعه ملی از انطباق طرح یا پروژه با سند آمایش سرزمین اطمینان حاصل نمایند البته این بررسی توسط بانک‌ها نباید موجب تأخیر در اعطای تسهیلات شود.

بر اساس مصوبه دیگری هیئت عامل صندوق توسعه ملی مجاز شد در صورت تسویه کامل مطالبات معوق صندوق از سوی تسهیلات گیرنده، نسبت به بخشش وجه التزام تأخیر تأدیه دین حداکثر به میزان مابه‌التفاوت نرخ وجه التزام با نرخ سود مندرج در قراردادهای منعقده اقدام نماید.

مدیریت حساب‌های صندوق توسعه ملی نزد بانک مرکزی پیشنهاد دیگری بود که در این جلسه به تصویب رسید و بر اساس آن مقرر شد نحوه مدیریت و تخصیص منابع ارزی صندوق توسعه ملی نزد بانک مرکزی به‌گونه‌ای باشد که سهم صندوق توسعه ملی از منابع بلوکه‌شده،‌ متناسب با سهم این صندوق از کل منابع ارزی بانک مذکور باشد.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات