دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۴:۰۹
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۲-۲۶ ۰۹:۵۹:۰۰

سخنگوی دولت: به‌زودی ثبت‌نام جدید یارانه‌ها آغاز می‌شود

سخنگوی دولت هدف‌گذاری اصلی در اصلاح اقتصادی را توسعه عدالت در پرداخت یارانه‌های دولتی عنوان کرد و گفت: دهک دهم جامعه قریب به 28 برابر دهک ضعیف‌تر جامعه از یارانه‌ها بهره می‌بردند.

به گزارش پایگاه خبری جریان، «علی بهادری جهرمی» سخنگوی دولت در گفت‌وگوی تلفنی با برنامه بدون خط‌خوردگی رادیو گفت‌وگو با بیان این‌که «مطابق قانون، دولت مکلف بود دهک‌های پردرآمد را از دریافت یارانه به‌تدریج حذف کند»، گفت: هم‌زمان با عادلانه‌سازی پرداخت یارانه‌ها، دهک اول پردرآمد کشور یعنی جمعیت 10 درصدی که پردرآمدترین افراد کشور هستند، از دریافت یارانه حذف شدند زیرا یارانه برحسب طبقات متوسط و پایین‌تر جامعه تعلق می‌گیرد.

بهادری جهرمی با اشاره به اعتراض برخی از شهروندان نسبت به حذف خود از یارانه بگیران و درخواست آن‌ها برای بازنگری گفت: ممکن است برخی اشتباهاتی در بانک‌های اطلاعاتی وزارت رفاه وجود داشته باشد و یا حساب شخصی یک فرد توسط فرد دیگری اداره شود که به همین دلیل باید شفاف‌سازی در این مورد صورت بگیرد و طبیعتاً اصلاح صورت خواهد گرفت.

 * تأکید رئیس‌جمهور برای رسیدگی به اعتراضات مردمی نسبت به یارانه‌ها

وی از دستور رئیس‌جمهور برای رسیدگی به اعتراضات مردمی که یارانه به آن‌ها تعلق نگرفته است خبر داد و افزود: رئیس‌جمهور تأکید کردند ظرف نهایتاً یک ماه باید رسیدگی صورت بگیرد و پس از دریافت اطلاعات تکمیلی مردم، نسبت به استحقاق دریافت یارانه بازبینی داشته باشند.

سخنگوی دولت با تصریح بر این‌که «90 درصد جمعیت کشور مشمول دریافت یارانه می‌شوند»، بیان کرد: صرفاً 10 درصد بنا است که حذف شده بمانند. البته عده‌ای از مردم به دلیل فعال نبودن سامانه ثبت‌نام از سال 1393 برای دریافت یارانه ثبت‌نام نکرده‌اند، نتوانستند برای دریافت یارانه در این سال‌ها ثبت‌نام کنند و به همین جهت مشخص نشده که این افراد استحقاق دریافت یارانه هستند یا خیر.

بهادری جهرمی با اعلام این‌که «یک ماه نخست یارانه به حساب افراد واریز می‌شود» گفت: البته امکان برداشت وجود ندارد تا بررسی صورت بگیرد و اگر مشخص شود اشکالی در بررسی فرد وجود داشته است، یارانه برای آن‌ها فعال و قابل‌برداشت می‌شود.

وی هدف‌گذاری اصلی در اصلاح اقتصادی را توسعه عدالت در پرداخت یارانه‌های دولتی عنوان کرد و افزود: پیش‌ازاین، هرکسی که وضع مالی بهتری داشت، امکان دریافت بیشتری هم از یارانه پیدا می‌کرد. دهک دهم جامعه قریب به 28 برابر دهک ضعیف‌تر جامعه از یارانه‌ها بهره می‌بردند.

سخنگوی دولت با ذکر مثالی بیان کرد: کسی که در هفته چهار وعده مرغ می‌خورد، چهار برابر افراد دیگر از یارانه بهره می‌برد؛ درحالی‌که این مسیر باید معکوس باشد و کسی که توانمندی مالی پایین‌تری دارد طبیعتاً باید یارانه بیشتری دریافت کند.

بهادری جهرمی با تصریح بر این‌که «برای حذف دهک دهم باید داده‌های اطلاعاتی مختلف را مبنا قرار داد تا ارزیابی درباره وسع و توانمندی مالی یک خانواده چه میزان است»، گفت: این خانواده با همدیگر زندگی می‌کنند و به همین جهت مبنای ارزیابی دریافتی کل خانواده است تا از خانواده‌هایی که توانمندی کمتری دارند حمایت شود.

 * با پرداخت یکسان یارانه‌ها ضعف در دهک بندی‌ها برطرف خواهد شد

او افزود: هرکسی که نسبت به دهک بندی درخواست بازبینی داشته باشد، درخواست‌ها ثبت و رسیدگی می‌شود. البته ممکن است دهک بندی‌ها در طول زمان تغییر پیدا کند و امکان بازبینی بازهم وجود خواهد داشت.

سخنگوی دولت با اشاره به امکان وجود اندک نقاط ضعف در دهک بندی‌ها گفت: دهک اول تا سوم مبلغ یارانه‌ای معادل 400 هزار تومان دریافت می‌کنند و دهک‌های چهارم تا نهم میزان 300 هزار تومان به‌عنوان یارانه برای هر فرد دریافت خواهند کرد؛ بنابراین تفاوتی نمی‌کند که در دهک چهارم یا نهم قرار داشته باشید، زیرا درهرصورت مبلغ یارانه یکسانی دریافت می‌کنید. به همین جهت اگر ضعفی هم در دهک بندی‌های وجود داشته باشد، با این پرداخت یکسان برطرف خواهد شد و تنها دهک دهم، محل بحث خواهد بود.

بهادری جهرمی در پاسخ به گلایه‌ای در خصوص گران‌فروشی به بهانه حذف یارانه‌ها اشاره کرد: تدابیر لازم در این خصوص صورت گرفته است. با اجرای حذف یارانه‌های چهار قلم، اعلام شد افزایش قیمت‌ها با تدریج صورت بگیرد. در این زمان با صف‌های خریدی مواجه شدیم زیرا مردم قصد داشتند کالاها با قیمت قدیم را خریداری کنند. همین امر سبب افزایش تقاضای مصرف شد درحالی‌که حتی ممکن بود آن خانواده‌ها به روغن و مرغ نیاز نداشته باشند.

سخنگوی دولت افزود: مجموعه‌های تولیدی درخواست داشتند یارانه‌ای که به روغن یا مرغ اختصاص داده شده است محاسبه شود و به حساب یارانه‌های مردم واریز شود و همه فروش‌ها به قیمت جدید صورت بگیرد تا مشکلات نیز بین خریدار و فروشنده به وجود نیاید.

 * به‌زودی ثبت‌نام جدید یارانه‌ها آغاز می‌شود

او در پاسخ به سؤالی درباره ثبت‌نام جدید یارانه‌ها نیز گفت: از سال 1393 ثبت‌نام جدیدی متأسفانه صورت نگرفته است و این عقب‌ماندگی در این سال‌ها باید جبران شود. به‌زودی از طریق پیامک و لینک سامانه مربوطه، اطلاع‌رسانی صورت خواهد گرفت. مردم بابت این موضوع نگرانی نداشته باشند زیرا دولت می‌داند چه کسانی یارانه دریافت کرده‌اند و چه کسانی یارانه دریافت نکرده‌اند. در این مرحله مردم فعلاً اعتراض خود را ثبت می‌کنند و در مرحله بعد به مواردی اعتراضی به‌صورت جزئی رسیدگی می‌شود.

خبر مرتبط:

* جزئیات واریز یارانه برای متقاضیان تجدیدنظر اعلام شد

وزیر کار

«حجت‌الله عبدالملکی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شب گذشته در مصاحبه با بخش خبری ۲۱ درباره دستور رئیس‌جمهور درزمینهٔ واریز یارانه به حساب همه مشمولان قبلی که متقاضی تجدیدنظر در دهک بندی فعلی هستند گفت: پیرو دستور امروز آقای رئیس‌جمهور، همه عزیزانی که تا فروردین یارانه دریافت می‌کردند، اما به دلیل قرار داشتن در دهک دهم یارانه آن‌ها حذف شده بود و آن‌ها درخواست بررسی مجدد داده بودند، آمار و کد ملی آن‌ها از حدود دو، سه ساعت قبل در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار گرفت.

عبدالملکی ادامه داد: ان‌شاءالله سازمان هدفمندی یارانه‌ها نسبت به واریز یک ماه کمک‌معیشت برای این عزیزان اقدام خواهد کرد، و البته این مبلغ مسکوت خواهد ماند تا ظرف یک ماه که آقای رئیس‌جمهور دستور دادند بررسی نهایی درباره وضعیت دهک این بزرگواران انجام شود و کسانی که استحقاق آن‌ها تأیید شود، به این معنی که مشمول ۹ دهک قرار گیرند، این مبلغ برای آن‌ها آزاد می‌شود و می‌توانند برداشت کنند.

وزیر کار درباره زمان لازم برای بررسی شکایات مردم اظهار داشت: این کار الآن در حال بررسی است و به دلیل این‌که ما بانک‌های اطلاعاتی متعددی داریم که وضعیت اقتصادی این خانواده‌ها باید در همه این بانک‌ها باید مجدداً مورد برسی قرار گیرد و به‌طور طبیعی فرصتی برای انجام این کار موردنیاز است و به همین جهت آقای رئیس‌جمهور از ما خواستند که ظرف یک ماه این بررسی‌ها انجام شود.

او ادامه داد: در جریان این بررسی، تعاملی با سرپرستان خانواده‌هایی که تقاضای تجدیدنظر داده‌اند صورت خواهد گرفت و ظرف چند روز آینده پیامکی برای آن‌ها ارسال و خواسته می‌شود که مجدداً به سایت مراجعه کنند و نسبت به هرکدام از بندها که اعتراض داشتند، مشخصاً در آنجا ثبت کنند و این فرآیند رفت و برگشتی و تعامل بین همکاران ما و سامانه با عزیزانی که درخواست تجدیدنظر داده‌اند، درنهایت جمع‌بندی خواهد شد که عضو ۹ دهک هستند و یا نیستند.

عبدالملکی گفت: درصورتی‌که عضو ۹ دهک تشخیص داده شوند، ظرف همین یک ماه اجازه برداشت مبلغ واریزشده را خواهند داشت.

وزیر کار اضافه کرد: دو درگاه برای ثبت درخواست تجدیدنظر وجود دارد. یک درگاه سامانه حمایت مربوط به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نشانی hemayat.mcls.gov.ir است و درگاه دیگر شماره تلفن گویا به شماره ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ است که عزیزان می‌توانند با تماس با این شماره تلفن کد ملی و شماره تلفن همراه سرپرست خانوار را وارد کنند و به فردبه‌فرد اعلام می‌شود که در چه دهکی قرار دارد و اینکه آیا برای ایشان مبلغی واریز شده است یا خیر؛ و در این تماس تلفنی از فرد خواسته می‌شود که اگر تجدیدنظر دارد دکمه موردنظر را بزند و با این کار تلفن گویا اعلام خواهد کرد که درخواست تجدیدنظر ثبت شده است و پیامکی هم برای سرپرست خانواده مبنی بر انجام ثبت درخواست ارسال می‌شود.

به گزارش خ.صداوسیما، وی بیان کرد: این دو درگاه همچنان فعال هست و عزیزانی که فکر می‌کنند ذی‌حق هستند و باید بررسی مجدد شود می‌توانند مراجعه کنند و درخواست تجدیدنظر دهند.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات