دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۲:۱۶
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۲-۲۶ ۱۲:۰۳:۳۷

رسانه‌ها منتشر کردند؛

نتایج اولیه غیررسمی انتخابات پارلمانی در لبنان

حوزه‌های اخذ رأی انتخابات پارلمانی در لبنان شب گذشته (یکشنبه) با پایان مهلت اخذ رأی، روند شمارش آرا را آغاز کردند و به‌تدریج نتایج اولیه غیررسمی این انتخابات از صبح امروز در حال انتشار است.

به گزارش پایگاه خبری جریان به نقل از مهر، انتخابات پارلمانی ۲۰۲۲ در لبنان، نخستین آزمون واقعی از آرای مردم این کشور پس از اعتراضات گسترده در اکتبر سال ۲۰۱۹ است که طی آن مردم خواستار کنار رفتن طبقه سیاسی حاکم و مبارزه با ظلم و فساد شده بودند.

حوزه‌های اخذ رأی انتخابات پارلمانی در سرتاسر لبنان دیشب (یکشنبه) با پایان مهلت اخذ رأی، روند شمارش آرا را آغاز کردند. بر این اساس درمجموع در این انتخابات سه میلیون و ۹۶۷ هزار و ۵۰۷ نفر مشارکت کردند که نسبت به انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ که سه میلیون و ۷۴۶ هزار و ۴۸۳ نفر در آن مشارکت کرده بودند، افزایشی ۲۲۱ هزارنفری را نشان می‌دهد.

بنا بر اعلام منابع لبنانی، میزان مشارکت در انتخابات پارلمانی ۲۰۲۲ به ۴۱.۰۴ درصد رسیده است. در این انتخابات ۷۱۹ کاندیدا که در ۱۰۳ فهرست انتخاباتی حضور داشتند، مشارکت داشتند.

بر این اساس، نتایج اولیه انتخابات در حوزه بیروت، جبل، حوزه‌های شمال لبنان و بعلبک و هرمل بسیار نزدیک بوده و رقابت نزدیک‌تری میان فهرست‌های انتخاباتی وجود داشته است.

نتایج اولیه غیررسمی حاکی از آن است که در حوزه بعلبک و هرمل، ۹ نماینده فراکسیون وفاداری به مقاومت اکثریت آرا را به دست آورده‌اند. کرسی مارونی‌های حوزه بعلبک و هرمل نیز به «انطوان حبشی» نماینده حزب قوات لبنانیه به ریاست سمیر جعجع رسیده است.

به گزارش النشره، در پی اعلام نتایج اولیه انتخابات در حوزه بعلبک و هرمل حامیان جریان‌های شیعی به خیابان‌ها آمده و جشن گرفتند چون هر ۹ نماینده سابق آنها در پارلمان بار دیگر در این انتخابات اکثریت آرا را به دست آوردند.

همچنین در حوزه نبطیه نمایندگان فراکسیون وفاداری به مقاومت (سه نامزد) توانسته‌اند اکثریت آرا را به دست آوردند.

به گزارش رویترز، انطوانت «جعجع» رئیس دفتر رسانه‌ای حزب قوات لبنانیه نیز در اظهارنظری گفته است که بر اساس نتایج اولیه انتخابات این حزب توانسته ۲۰ کرسی پارلمان را به خود اختصاص دهد. حزب قوات لبنانیه به ریاست سمیر جعجع در انتخابات سال ۲۰۱۸ توانسته بود ۱۵ کرسی به دست آورد.

پیش‌ازاین «سمیر جعجع» رئیس حزب قوات لبنانیه مدعی شده بود که با به دست آوردن ۲۰ کرسی و ائتلاف با دیگر جریان‌های همراه خود می‌تواند اکثریت پارلمان را که به ۱۲۸ کرسی نیاز دارد، به دست آورد.

همچنین رئیس فهرست انتخاباتی جریان ملی آزاد به رهبری «میشل عون» اعلام کرد که این حزب توانسته بر اساس نتایج اولیه شمارش آرا ۱۶ کرسی را کسب کند. حزب جریان ملی آزاد در انتخابات سال ۲۰۱۸ توانسته بود ۱۸ کرسی را به دست آورد.

درباره نتایج حوزه بیروت هنوز خبر رسمی اعلام نشده اما منابع لبنانی اعلام کرده‌اند که وضعیت ۱۰ کرسی بیروت مشخص شده است.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات