دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۳:۵۹
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۳-۰۳ ۱۸:۴۷:۰۰

رئیس صداوسیما: یک سلبریتی برای یک برنامه چندصد میلیون می‌گیرد/ قول می‌دهم در مردادماه برنامه نقد صداوسیما روی آنتن باشد/ خط قرمزها را به سبز تبدیل می‌کنیم/ اگر من بودم همه تلاشم را می‌کردم که فردوسی پور از صداوسیما نرود

رئیس سازمان صداوسیما گفت: موضوع عادل فردوسی پور در زمان من اتفاق نیفتاد. اگر من بودم همه تلاشم را می‌کردم که نرود

به گزارش پایگاه خبری جریان به نقل از انتخاب، در راستای برگزاری نشست‌های دانشجویی رئیس سازمان صداوسیما، ظهر سه‌شنبه سوم خردادماه، پیمان جبلی، با دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف در محل این دانشگاه، دیدار و گفت‌وگو کرد.

پیمان جبلی در این دیدار درباره «نسبت رسانه با دانش و پیشرفت» گفت: با یک جنگ نرم هدفمند روبرو و هستیم که قصدش انکار پیشرفت‌های کشور است، همه دستگاه‌های فرهنگی تحت تأثیر این جنگ نرم قرار گرفتیم. ما بدهکار سهم نخبگان و دانشمندان هستیم.

وی افزود: به سهم علم و پیشرفت بسیار بی‌مهری شده است. ما نخبگان فراوانی داریم. در آنتن دادن به جریانات علمی کشور وظیفه سنگینی داریم. خودمان را امانت‌دار مردم می‌دانیم، شرعاً و عرفا ۸۰ میلیون ایرانی سر پل صراط یقه ما را می‌گیرند. سهم همه اقشار مردم را باید پرداخت کنیم. حتی سهم دولت را هم باید پرداخت کنیم. چون رسانه عدالت‌گستر هستیم.

* خط قرمزها را به سبز تبدیل می‌کنیم

جبلی ادامه داد: شما دانشجویان باید به من کمک کنید. ما مسائل خودمان را برای تحول با شما در میان می‌گذاریم، ما در سه محور سند تحول را در نظر گرفته‌ایم و می‌خواهیم خطوط قرمز را به خطوط سبز تبدیل کرده و به عرصه‌های جدید بپردازیم.

رئیس سازمان صداوسیما اضافه کرد: آنتن صداوسیما اول به کمیت و سپس به جذابیت و محتوا پرداخته است. قصد ما این است که اصالت را به محتوا سپس جذابیت و پس‌ازآن به کمیت بدهیم. آنتن باید دنبال ما بدود، الآن ما داریم دنبال آنتن می‌دویم، تبدیل به مصرف‌کننده ایده‌های واصله شده‌ایم و خود ما سهمی نداریم. آنتن دست تهیه‌کننده و کسی است که طرح را آورده است، درحالی‌که ما باید در ابتدای زنجیره تولید باشیم. رئیس صداوسیما نباید تابع مجری باشد و باید یکپارچگی فرماندهی واحد وجود داشته باشد.

* یک هیئت مشترک دانشجویی تشکیل بدهیم برای بررسی تحول صداوسیما

جبلی گفت: درب صداوسیما باز است و این شعار و تعارف نیست. همه ظرفیت‌ها باید به کمک ما بیایند. دوره قبل از ما مدیران گفتند ما با لولوخرخره‌ای به اسم ماهواره روبرو هستیم و باید ۴ سریال پشت سر هم پخش کنیم. تولید انبوه سریال‌های بی‌کیفیت نتیجه این تفکر بود. الآن ۴ سریال پخش می‌کنیم و خوشحال می‌شویم اگر یکی از آن‌ها خیابان خلوت کن باشد. ما دچار یک آفت جدی به اسم نظرسنجی هستیم. ملاک و معیار پیشرفت نباید نظرسنجی باشد. تأثیر در رفتار مخاطب نادیده گرفته می‌شود.

رئیس سازمان صداوسیما ادامه داد: اقتباس، بازمهندسی کنداکتور از دیگر اهداف ماست. در پایین‌ترین حجم مخاطبان صداوسیما به سر می‌بریم. نمودار مخاطبان بی‌بی‌سی را نگاه می‌کردیم. از ۲۰۱۴ روند نزولی است. چون تکنولوژی‌های جدید دارد شکل می‌گیرد. ولی هر رسانه‌ای اثر خودش را دارد و ماندنی است. ما سوپرمن نیستیم که بتوانیم همه توقعات شما را پاسخ گوییم. توان ما نامحدود نیست. درخواست می‌کنم یک هیئت مشترک دانشجویی تشکیل بدهیم برای بررسی تحول صداوسیما. شعار بازگشت به مردم را از روز اول داده‌ایم. سعی کردیم هر جا بتوانیم صدای مردم را به گوش همه برسانیم.

* قول می‌دهم در مردادماه برنامه نقد صداوسیما روی آنتن باشد

جبلی تأکید کرد: مدیران باید تحول‌گرا و مسئله شناس و وفادار به نظام باشند. قول می‌دهم در مردادماه برنامه نقد صداوسیما روی آنتن باشد. پیچیده‌ترین دستگاه فرهنگی کشور هستیم. نزدیک به ۵۰ هزار نفر همکار و ۱۸ هزار بازنشسته که باید حقوقشان را بدهیم. ساختار گسترده‌ای داریم. با هر چاقوی جراحی نمی‌شود این اصلاح را ایجاد کرد.

رئیس صداوسیما گفت: تمام دولت‌های ۲۰ سال گذشته همه به‌نوعی از صداوسیما ناراضی بودند و دلیل این بوده که صداوسیما دولتی نیست. فشار بر صداوسیما زیاد است و این طبیعی است. تمام نهادها به صداوسیما نیاز دارند.

جبلی افزود: روز گذشته برای مسائل آبادان شبکه خبر را به خط کردیم. دستور و خواهش از گوشه و کنار بود که بس کنید و دو سه ساعت فقط بپردازید. انعکاس اعتراضات ریزه‌کاری‌هایی دارد. قبل از این‌که مطالبات مردم به اعتراض تبدیل شود باید کاری کنیم. مردم اعتراض خودشان را باید روی آنتن ببینند نه کف خیابان. گره‌های ذهنی باید روی آنتن مطالبه شود. اعتراضات اصفهان را که پوشش دادیم مطالبه مشخصی داشت اما آیا اعتراضاتی که بانک را آتش می‌زنند را باید پوشش بدهیم؟

وی در مورد وضعیت عادل فردوسی نیز در پاسخ به سؤال دانشجویان گفت: موضوع عادل در زمان من اتفاق نیفتاد. اگر من بودم همه تلاشم را می‌کردم که نرود و از ظرفیتش استفاده شود. من میراث دار وضعیتی هستم. همه فکر می‌کنند با امضای طلایی من کاری درست می‌شود. اما این مسئله دوطرفه است. آن فرد هم باید بخواهد و قواعد بازی تیمی را بداند. او اصول کاری خودش را دارد. خودم با آقای فردوسی پور صحبت کردم. تلاش می‌کنم سرمایه‌ای را از دست ندهیم. مسئله دوطرفه است. آنتن وقتی در اختیار هنرمند است نباید فکر کند که چه اتفاقی افتاده. یک سلبریتی برای یک برنامه چندصد میلیون می‌گیرد. اگر ندهیم می‌رود. مدیریت چهره‌ها حساسیت دارد. مسئله فقط فردوسی پور نیست.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات