شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ۱۷:۳۸
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۳-۱۷ ۱۴:۱۸:۰۰

سخنگوی قوه قضاییه: خبر پایان حبس حسین فریدون کذب است؛ او دیشب به زندان بازگشته/ با درخواست آزادی مشروط نجفی موافقت نشده/ کمیسیون پزشکی تحمل حبس مشایی را تأیید کرده؛ او باید به زندان برگردد

مسعود ستایشی درباره اینکه پاسخ دادستانی به درخواست آزادی مشروط شهردار پیشین تهران چیست؟ گفت: تاریخ پایان حبس نجفی۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ است.

به گزارش پایگاه خبری جریان به نقل از خبرگزاری‌ها، «مسعود ستایشی» سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری خود درباره اینکه پاسخ دادستانی به درخواست آزادی مشروط محمدعلی نجفی شهردار پیشین تهران چیست؟ گفت: نجفی در سال ۹۸ به اتهام قتل عمدی و نگهداری اسلحه غیرمجاز بر اساس شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان به ۶ سال و نیم حبس محکوم شد و تاریخ پایان حبس ایشان ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ است. اولیای دم نسبت به محکوم‌علیه مورد بحث رضایت دادند و در این مرحله از ۱۵ روز مرخصی با رعایت مقررات استفاده کرده است. یک درخواست برای پابند الکترونیک و یک درخواست نسبت به آزادی مشروط ایشان داده که مرجع صاحب تصمیم نسبت به آزادی مشروط و پابند الکترونیک موافقت نکرده و در حال گذراندن ایام حبس است.

وی درباره آخرین وضعیت حسین فریدون گفت: آقای فریدون ایام حبسش خاتمه نیافته و خبر مربوط به پایان حبسش را تکذیب می‌کنیم. نیمی از جزای نقدی‌اش پرداخت نشده است. اتهام ایشان هم مشخص است و در ۲۴ مهر ۹۸ به اوین معرفی شده و ۵ سال حبس و ۳۱۰ میلیارد ریال جزای نقدی و انفصال از خدمات دولتی محکومیت دارد. چند روز در مرخصی بود که مرتکب غیبت شده و قطعاً اگر از غیبت نیاید از وثیقه‌ای که گذاشته استفاده می‌شود و اینکه آزاد شده است را رد می‌کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه لحظاتی بعد گفت: الآن اطلاع دادند که آقای فریدون دیشب به زندان بازگشته است.

ستایشی در خصوص پرونده بقایی گفت: بقایی با نظریه کمیسیون پزشکی قانونی به علت بیماری باید خارج از زندان باشد و بر اساس تصمیم قضائی و مطابق قانون در مورد این فرد تصمیمی گرفته شده که موقت است و خبر آزادی وی هم تکذیب می‌شود.

سخنگوی قوه قضائیه درباره پرونده مشایی نیز گفت: اسفندیار رحیم مشایی از تاریخ ۱۳ آذرماه ۹۸ به دلیل فوت والده از زندان مرخصی گرفته است. این فرد ادعای بیماری داشت و دو بار به کمیسیون پزشکی مراجعه کرده و گفته توان کیفر حبس را ندارد ولی کمیسیون پزشکی تحمل توان این فرد جهت کیفر را تأیید کرده است و او باید به زندان برگردد.

سخنگوی قوه قضائیه درباره برگزاری دادگاه‌های جرائم سیاسی گفت: در راستای تحقق مندرجات قانون جرم سیاسی، ریاست وقت قوه قضاییه در خرداد ۱۳۹۹ بخشنامه‌ای صادر کرد که در آن مندرجات قانون مجدد تأکید و تبیین شد. برگزاری این دادگاه‌ها باید با حضور هیئت‌منصفه و علنی باشد مگر اینکه دستور به غیرعلنی بودن جلسات رسیدگی اعلام شود.

وی افزود: در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران، تاکنون پنج دادگاه در ارتباط با جرم سیاسی تشکیل شده است؛ البته ۱۶۷ مورد دادگاه با حضور هیئت‌منصفه برگزار شده است اما از این تعداد، پنج پرونده ناظر بر جرم سیاسی بوده است.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات