شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ۱۷:۵۰
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۴-۰۶ ۰۹:۲۶:۲۵

پیش‌ثبت‌نام اربعین 1401 از ۱۰ تیرماه آغاز می‌شود

پیش‌ثبت‌نام متقاضیان تشرف به اربعین سال جاری از ۱۰ تیرماه جاری از طریق سامانه سماح آغاز می‌شود. البته پیش‌ثبت‌نام به معنای اعزام قطعی به عراق در ایام اربعین نیست.

 

به گزارش پایگاه خبری جریان به نقل از فارس، امسال با برنامه‌ریزی ستاد مرکزی اربعین و موافقت دولت عراق، زائران کشورمان بدون اعمال سهمیه‌بندی و همچون سال‌های قبل از کرونا، به زیارت اربعین مشرف می‌شوند. حتی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق نیز روز گذشته در دیدار با رئیس‌جمهور کشورمان به برنامه‌ریزی به‌منظور سهولت تردد زائران اربعین اشاره کرده است.

* آغاز پیش‌ثبت‌نام اربعین از ۱۰ تیرماه

پس از تلاش به‌منظور برپایی باشکوه اربعین حسینی با حضور زائران ایرانی، سازمان حج و زیارت به‌عنوان کمیته اعزام ستاد مرکزی اربعین، پیش‌ثبت‌نام از متقاضیان سفر اربعین را در دستور کار قرار داد و مقرر شد تا به‌منظور آمادگی برای حضور زائران کشورمان، پیش‌ثبت‌نام اربعین ۱۴۰۱ را از ۱۰ تیرماه آغاز کند.

بر همین اساس، پیش‌ثبت‌نام سفر اربعین سال جاری از ۱۰ تا ۳۱ تیرماه در سامانه سماح انجام می‌شود. البته پیش ثبت‌نام از متقاضیان این سفر معنوی، به‌منزله ثبت‌نام قطعی نیست و برای مسئولان اعزام تعهدی مبنی بر قطعی شدن ثبت‌نام و اعزام ایجاد نمی‌کند. چراکه با توجه به وضعیت کرونا و سایر بیماری‌ها در جهان، درصورتی‌که عراق به‌عنوان میزبان، محدودیتی برای اربعین امسال اعلام کند، ستاد اربعین هم موظف به عملیاتی کردن آن است.

* ثبت‌نام قطعی اربعین از بین افرادی که پیش ثبت‌نام کردند، انجام می‌شود

علاوه بر این، اگر تا زمان اعزام زائران به عراق در ایام اربعین، مسئولان عراقی محدودیتی در تعداد زائران اعمال کنند، ثبت‌نام قطعی از بین افرادی که پیش ثبت‌نام کرده بودند، انجام می‌شود.

همچنین به‌منظور جلوگیری از شیوع کرونا، ستاد اربعین با هماهنگی وزارت بهداشت تزریق حداقل ۲ دُز واکسن کرونا را الزامی کرده است که البته هنوز وضعیت واکسیناسیون به‌صورت قطعی از سوی مسئولان عنوان نشده و حتی ممکن است تزریق ۳ دُز واکسن کرونا موردنظر قرار گیرد. چراکه پیش‌ازاین نیز نمایندگان وزارت بهداشت در ستاد اربعین تزریق ۳ دُز واکسن را الزامی دانسته و نسبت به آن تأکید داشتند.

* چه کسانی امکان سفر ندارند؟

همچنین بر اساس نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برخی از افراد به دلیل شرایط خاص در ایام اربعین،‌ از تشرف به این سفر منع شده و مسئولان از آن‌ها می‌خواهند که از ثبت‌نام برای اربعین ۱۴۰۱ بپرهیزند؛ به‌طوری‌که بیماران دیابتی با زخم یا عفونت اندام، بیماران دیابتی که مشکل کلیوی دارند، بیماران مبتلابه رتینوپاتی پیشرفته، بیماران دارای عوارض و علائم قلبی و عروقی، بیمارانی که کنترل نامطلوب قند دارند یا قند ناشنای ۲۵۰ و بالاتر دارند، بیماران مبتلا به سرطان در حال درمان، بیماران مبتلا به آسم یا COPD شدید و یا کنترل نشده از این دسته افراد هستند. افرادی نیز که بر اساس نظر پزشک دارای بیماری واگیردار هستند یا تست کرونای آنها مثبت شده است، از زیارت اربعین امسال منع شده‌اند.‌

بر اساس این گزارش، در اربعین سال گذشته با توجه به وضعیت کرونا سهمیه ایران حدود ۶۰ هزار نفر از سوی عراق اعلام شد که درنهایت با توجه به خیل عاشقان حسینی بیش از ۱۰۰ هزار نفر در پیاده‌روی اربعین شرکت کردند. امسال با توجه به لغو ویزای عراق برای سفرهای زمینی و هوایی، تعداد زائران بیشتر خواهد بود. اما به نظر می‌رسد به‌منظور ساماندهی زائران، در ایام اربعین اخذ ویزای عراق الزامی باشد که البته ویزا به‌صورت رایگان صادر خواهد شد.

 

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات