شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ۱۶:۵۸
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۴-۰۶ ۱۱:۵۹:۰۰

خطیب‌زاده: مذاکرات رفع تحریم‌ها با آمریکا غیرمستقیم است و در روزهای آینده انجام می‌شود/ هم زمان و هم مکان مذاکرات تقریبا مشخص است؛ چند ساعت آتی تصمیمات نهایی اتخاذ می شود/ عربستان آمادگی دارد مذاکرات در سطح دیپلماتیک در بغداد ادامه یابد

به گزارش پایگاه خبری جریان به نقل از خبرگزاری ها، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت خارجه کشورمان امروز دوشنبه در آخرین نشست هفتگی با خبرنگاران به تشریح آخرین تحولات در حوزه سیاست خارجی پرداخت و به سؤالات خبرنگاران پاسخ داد.

وی به سفر لاوروف به تهران و رایزنی تلفنی امیرعبداللهیان با وانگ یی همتای چینی و همچنین گفت‌وگو با همتای عمانی اشاره کرد.

* سفر امروز امیرعبداللهیان به ترکیه/ وزیر خارجه بعد از آن به ترکمنستان می‌رود

این دیپلمات ارشد ایرانی با اشاره به سفر امروز امیرعبداللهیان به ترکیه گفت که او پس‌ازآن عازم ترکمنستان می‌شود تا در نشست وزرای خارجه کشورهای حوزه خزر شرکت کند.

* الکاظمی نکات عربستان را به ایران منتقل کرد

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر نخست‌وزیر عراق هم گفت: سفر الکاظمی از پیش برنامه‌ریزی‌شده بود در چارچوب مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای معنا پیدا می‌کرد ازجمله نقش سازنده بغداد در روابط ایران و عربستان. در این سفر درباره پروژه‌های جدی تبادل‌نظر شد. روابط دو کشور چندلایه و راهبردی است و متعاقب سفری است که چند وقت پیش وزیر خارجه عراق به ایران داشت.

وی ادامه داد: یکی از ابعاد این سفر نقشی است که عراق در گفت‌وگوهای ایران و عربستان ایفا می‌کند. از نقش عراق تقدیر می‌کنیم. الکاظمی نکاتی را از طرف عربستان به ما منتقل کرد و طرف عربستان آمادگی دارد در سطح دیپلماتیک مذاکرات در بغداد ادامه یابد و به‌زودی تاریخ آن نهایی می‌شود و متعاقب آن، سفر هیئت‌های فنی به سفارتخانه‌ها انجام می‌شود.

* زمان و مکان مشخص است/ چند ساعت آتی تصمیمات نهایی اتخاذ می‌شود

سخنگوی وزارت خارجه درباره مکان مذاکرات رفع تحریم‌ها نیز خاطرنشان کرد: هم زمان و هم مکان تقریباً مشخص است. اجازه دهید چند ساعت آتی تصمیمات نهایی اتخاذ شود هم درباره محل تصمیم‌گیری خواهد شد. یکی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس میزبان خواهد بود و طی روزهای آتی و در همین هفته این ملاقات انجام خواهد شد.

خطیب زاده در پاسخ به سؤال دیگری اظهار داشت: بورل تلاش جدی کرد مذاکرات ادامه یابد و از نقش تسهیل گیری اتحادیه اروپا و بورل در این زمینه قدردانی می‌کنیم. امیرعبداللهیان پیشنهاد کرد که بورل به ایران بیاید و در تهران پاسخ‌هایی که آمریکا تا آن زمان احتمالاً می‌داد بررسی کنند. بورل به ایران آمد و گفت‌وگوهای مفصلی انجام و نظر طرف آمریکایی را منتقل کردند و این‌که آمریکا تعهد داده به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ عمل و انتفاع ایران را تضمین می‌کند. امیرعبداللهیان و بورل گفت‌وگوهای خصوصی یک ساعته‌ای با حضور معاونان داشتند و درباره ابعاد مختلف ادامه مذاکرات صحبت کردند. در این‌که در محتوا و در شکل در هر دو موضوع توافقاتی شده است را می‌توانم تأیید کنم ولی اینکه بر اساس برنامه پیش‌بینی‌شده آمریکایی‌ها در عمل نشان خواهند داد که از میراث ترامپ عبور خواهند کرد و عضو مسئولی باشند، باید دید.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سؤالی اظهار داشت: آمریکایی‌ها نه به حاکمیت کشورها احترام می‌گذارند و نه تروریستی بودن گروهک‌ها برای آنها مهم است و تنها نفع حزبی و شخصی برای آنها مهم است. ایران همواره از مسیرهایی که باید نقض‌ها را پیگیری کرده است. درباره تضامین آمریکا نشان داده که تا چه میزان غیرقابل‌اعتماد است و به آنچه امضا می‌کند و تعهد می‌کند پایبند نیست و نشان می‌دهد از همه ابزارها استفاده می‌کند که تعهدات را انجام ندهد. با قاطعیت و جدیت این مذاکرات را با فرض عدم اعتماد قطعی با طرف آمریکایی جلو بردیم. بزرگ‌ترین تضمین برای ملت ما توانمندی‌های خودشان است. طرف مقابل یک‌بار خروج انجام داد و دید در هیچ حوزه‌ای یک گام عقب نمی‌نشینیم و می‌توانیم قدم‌های بیشتری برداریم. اگر امروز قدم‌های بیشتری برنمی‌داریم از باب نخواستن است نه نتوانستن.

وی افزود: البته تضامین مختلف هم در این توافق دیده شده که ما درباره آنها حساس هستیم و این‌ها باید جمع‌بندی و نهایی شود.

سخنگوی وزارت خارجه گفت: موضوعات داخلی عراق را با حساسیت پیگیری می‌کنیم ولی مربوط به وضعیت داخلی عراق است. خواستار همکاری و هم‌اندیشی طیف‌های مختلف عراق و دولت مرکزی با بخش‌های مختلف بوده‌ایم. امیدواریم این تنش‌ها کاهش یابد.

* مذاکرات درباره ابعاد هسته‌ای نیست

وی در پاسخ به پرسشی اظهار داشت: آنچه در مذاکرات آتی در چند روز آینده انجام می‌دهیم درباره ابعاد هسته‌ای نیست و تنها درباره بخش‌های اختلافی است که در خصوص چند موضوع باقیمانده در حوزه رفع تحریم‌هاست و هیچ‌چیزی به توافقات انجام‌شده در وین افزوده نخواهد شد و چیزی هم کاسته نخواهد شد. بورل در نقش تسهیل گیری است. این مذاکرات صرفاً غیرمستقیم است و صرفاً درباره موضوعات اختلافی است که در آخرین جلسه وین باقیمانده بود. توپ در زمین واشنگتن است.

خبرنگاری درباره تغییر محل مذاکرات از وین در حوزه خلیج‌فارس پرسید که خطیب‌زاده پاسخ داد: در تعیین محل مذاکرات مهم‌ترین چیز حتی بین طرف‌های مختلف و آمادگی میزبان است و یک موضوع عادی لجستیکی است. این مذاکرات می‌تواند در هر کشوری انجام شود.

* هیچ‌کس کنار گذاشته نشده

وی در پاسخ به سؤالی درباره کنار گذاشته شدن سایر طرف‌های برجامی در مذاکراتی که قرار است در یکی از کشورهای حوزه خلیج‌فارس برگزار شود، گفت: هیچ‌کس کنار گذاشته نشده است. موقعی که بقیه کشورهای ۱+۴ وین را ترک کردند با این موضوع بود که آنچه باید گفته می‌شد گفته شده و چند موضوع اختلافی بین ایران و آمریکا باقیمانده است. تسهیل‌کننده برجام بر اساس خود برجام اتحادیه اروپاست و بورل جلسه‌ای هم با سفرای سه کشور اروپایی در ایران داشت. آنچه الآن اتفاق می‌افتد ادامه وین است و درباره چند موضوع باقیمانده گفت‌وگو شود. آنچه صحبت خواهد شد فقط موضوعات رفع تحریمی و اختلافی است که در دوره قبل باقیمانده بود.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسشی درباره مذاکرات رفع تحریم‌ها بیان کرد: تا همه‌چیز توافق نشود هیچ‌چیز توافق نمی‌شود. آنچه ایران انجام داده همه برگشت‌پذیر به شرطی که طرف مقابل به همه تعهداتش عمل کند.

* نفتکش توقیف‌شده حامل نفت ایران

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس درباره وضعیت نفتکش توقیف‌شده حامل نفت ایران در یونان و همچنین دو نفتکش یونانی توقیف‌شده در ایران بیان کرد: دادگاه یونان حکم اولیه را در مسیر درست صادر کرد و دزدی اولیه را باطل و حکم داد که نفت دزدیده شد برگشت داده شود. از همین تریبون دولت یونان را ترغیب می‌کنیم در اولین فرصت این قضیه عملیاتی شود و کشتی با نفت آزادشده به مسیر خود ادامه دهد.

وی درباره دو نفتکش یونانی نیز خاطرنشان کرد: سفیر یونان در ارتباط با ماست و مسیر قانونی در حال طی شدن است و دسترسی‌های کنسولی را دارند و امیدواریم در ادامه توافق خوبی انجام شود.

وی همچنین اظهار داشت: هیچ بیانیه خاصی داده نمی‌شود و اجلاس سران خزر اجلاس روتینی است که هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شود و حتماً یک بیانیه ریاستی داده می‌شود.

* آخرین نشست خبری خطیب‌زاده به‌عنوان سخنگوی وزارت خارجه

خطیب‌زاده در پایان هم بیان کرد: امروز آخرین روز است که در خدمت شما در این مأموریت هستم. جانشین کارکشته‌ای این مسئولیت را بر عهده خواهد گرفت. آقای کنعانی دیپلمات مبرزی هستند. از رسانه‌ها که کمک کردند با سؤال‌ها و نقدها بهتر بتوانیم سیاست خارجی را تبیین کنیم، تشکر می‌کنم.

خطیب‌زاده همچنین افزود که به‌عنوان مشاور در دستگاه دیپلماسی خواهد بود.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات