یکشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ۰۶:۰۳
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۵-۲۲ ۰۹:۲۷:۰۰

هویت ضارب سلمان رشدی اعلام شد

پلیس نیویورک هویت فردی را که با چاقو به سلمان رشدی، نویسنده مرتد وی را زخمی کرد اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری جریان به نقل از فارس، گزارش پلیس نیویورک حاکی است فردی که با حمله به «سلمان رشدی»، نویسنده مرتد موهن به ساحت پیامبر گرامی اسلام (ص) او را زخمی کرد جوانی ۲۴ ساله به نام «هادی مطر» است که ساکن ایالت نیوجرسی است.

پلیس نیویورک همچنین اعلام کرد هیچ نشانه‌ای از انگیزه این حمله ندارد اما با اف‌بی‌آی (پلیس فدرال آمریکا) در ارتباط و در حال تعیین اتهامات اوست.

سرگرد یوجین جی استانیشفسکی به خبرنگاران گفت: در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از انگیزه نداریم.

 

وی افزود که پلیس معتقد است مطر به‌تنهایی عمل کرده است.

رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند سلمان رشدی ساعت ۱۱ صبح جمعه (به‌وقت محلی) در ۱۲ اوت ۲۰۲۲ هنگامی‌که قصد سخنرانی در مرکز «چوتوکوآ» در غرب نیویورک داشت موردحمله واقع شد.

سلمان رشدی حمله

سلمان رشدی بعد از انتشار رمان موهن «آیات شیطانی» در سال ۱۳۶۷ هجری شمسی خشم مسلمانان را برانگیخته بود. او به همین دلیل به یک زندگی مخفی با شرایط سخت امنیتی روی آورده بود. حضرت امام خمینی (ره) بعد از انتشار این کتاب فتوای ارتداد وی را صادر نمودند.

گفته می‌شود که در نخستین ماه‌های پس از انتشار آیات شیطانی و بالا گرفتن اعتراضات مسلمان به محتوای ضد دینی آن، سلمان رشدی در طول یک ماه بیش از پانزده بار محل سکونت خود را تغییر داد.

دولت انگلستان که زمینه انتشار کتاب آیات شیطانی را فراهم کرده بود با صرف هزینه‌های فراوان مسئولیت حفاظت از جان او را به عهده گرفته بود.

سلمان رشدی قبل از این حمله در آمریکا زندگی می‌کرد و از مدت‌ها پیش تحت حفاظت قرار داشت.. انگلیس در سال ۲۰۰۷ به سلمان رشدی جایزه داد که این اعتراضات مسلمانان در سراسر جهان را به همراه داشت.

روزنامه دیلی‌میل در خبری شامگاه جمعه مدعی شده بود رشدی مورد اصابت ۱۰ یا ۱۵ ضربه چاقو قرار گرفته، درحالی‌که رسانه انگلیسی‌زبان دیگر نوشته وی مورد اصابت ۱۰ تا ۱۵ ضربه چاقو و مشت قرار گرفته است.

پلیس نیویورک در بیانیه بامداد شنبه خود تصریح کرد که سلمان رشدی دست‌کم یک‌بار از ناحیه گردن و یک‌بار از ناحیه شکم زیر ضرب چاقو قرار گرفته است.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات