سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ۲۳:۴۳
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۶-۳۰ ۱۱:۴۱:۰۰

رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی سازمان ملل متحد: به دیپلماسی و گفتگو درباره برنامه هسته‌ای ایران نیاز داریم/مذاکرات برای حل مسائل مربوط به برنامه هسته‌ای ایران هرچه سریعتر دنبال شود

به گزارش جریان به نقل از صداوسیما؛ رئیس‌جمهور ترکیه در بخشی از سخنان خود در سخنرانی سازمان ملل متحد گفت در پرونده هسته‌ای ایران به دیپلماسی و گفتگو نیاز است.

شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی خودش در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت: برای مقابله با تغییرات آب و هوایی تلاش می‌کنیم و نقش رهبری در این زمینه ایفا می‌کنیم. یک‌پنجم مردم جهان، همچنان با گرسنگی و فقر دسته پنجه نرم می‌کنند.

اردوغان افزود: جنگ اوکراین، پیروزی نخواهد داشت. تلاش‌های گسترده دیپلماتیک انجام دادیم و توانستیم به توافقنامه استانبول برای صادرات غلات برسیم. درگیری‌ها گسترش می‌یابد و همه تلاش خودمان را برای پایان دادن به جنگ در اوکراین به کار می‌گیریم. باید به دنبال راه‌حل‌های منصفانه دیپلماتیک که قابلیت اجرایی داشته باشد، باشیم. سازمان ملل باید بتواند راه‌حل‌هایی برای ایجاد جهان عادلانه‌تر، ارائه کند. شورای امنیت باید عملکرد بهتری در تلاش برای تحقق صلح، عدالت و رفاه در جهان داشته باشد. همه تلاش خودمان را برای برقراری صلح و حل‌وفصل مناقشه‌ها به کار گرفتیم.

وی خاطرنشان کرد: در مناقشه سوریه، راه‌حل مسالمت‌آمیز مناسب است. شورای امنیت باید به مسئولیت‌های خودش برای حمایت از سازوکار رساندن کمک‌های انسانی به شمال غرب سوریه عمل کند. در مبارزه با تروریسم تعلل نخواهیم کرد و تلاش می‌کنیم سوری‌ها بتوانند به کشورشان بازگردند. یونان با توسل به زور و به‌صورت غیرقانونی، پناه‌جویان را از مرزهای خودش دور می‌کند. باید ثبات در لیبی برقرار شود و از تلاش‌های سازمان ملل در این چارچوب حمایت می‌کنیم. انتخابات عادلانه و معتبر در لیبی ضروری است. مناقشه اسرائیلی-فلسطینی باید در چارچوب راهکار تشکیل دو کشور، حل‌وفصل شود. باید شهرک‌سازی‌های غیرقانونی متوقف شود. کمک به آوارگان فلسطینی و آنروا مسئولیت جامعه جهانی است. به دیپلماسی و گفتگو درباره برنامه هسته‌ای ایران نیاز داریم. امکان دستیابی به صلح بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان وجود دارد. امیدواریم صلح و آرامش در کشمیر برقرار شود. از حقوق خودمان در دریای اژه و شرق دریای مدیترانه تا آخر دفاع خواهیم کرد. از اتحادیه اروپا می‌خواهیم تا بر روی تخلفات یونان، چشم خودش را نبندد. از افزایش میزان نژادپرستی و نفرت پراکنی علیه اسلام، احساس نگرانی می‌کنیم.

اخبار مرتبط:

* سخنرانی امیر قطر در سازمان ملل متحد؛ تأکید بر ضرورت دستیابی به توافق عادلانه با ایران

امیر قطر

«تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر طی سخنانی در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که در خصوص موضوع ایران، به دستیابی به توافق عادلانه معتقد است.

بنا بر گزارش شبکه الجزیره، امیر قطر گفت: «به دستیابی به توافق عادلانه در خصوص برنامه هسته‌ای ایران به‌گونه‌ای که نگرانی‌های همه طرف‌ها مدنظر قرار گیرد، معتقدیم».

وی همچنین درباره حصول توافق ملی در عراق، لبنان و سودان ابراز امیدواری کرد.

آل ثانی درباره موضوع فلسطین نیز گفت که رژیم اشغالگر اسرائیل با پیروی از سیاست تحمیل واقعیت‌های ساختگی، قواعد درگیری را تغییر می‌دهد.

وی افزود: «بار دیگر بر همبستگی کامل با ملت برادر فلسطین برای تحقق عدالت تأکید می‌کنم و شورای امنیت بایستی به مسئولیت خود برای وادار کردن اسرائیل به پایان اشغالگری و تشکیل کشور فلسطین عمل کند».

وی درباره یمن نیز گفت: «ما بارقه امیدی در توافق همه طرف‌ها درباره آتش‌بس موقت در یمن می‌بینیم».

* رئیس‌جمهور شیلی در سازمان ملل: تجاوزات اسرائیل در فلسطین باید پایان یابد

گابریل بوریچ رئیس‌جمهور شیلی در جریان سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، از کشورها خواسته است تا نقض حقوق بشر علیه فلسطینیان را عادی نکنند.

وی در ادامه افزود: ما نباید با اعمال قوانین بین‌المللی و قطعنامه‌هایی که این مجمع سال‌به‌سال منتشر می‌کند، نقض دائمی حقوق بشر علیه مردم فلسطین را عادی سازیم.

سخنرانی رئیس‌جمهور شیلی در سازمان ملل پس‌ازآن صورت گرفت که به‌تازگی یک چالش دیپلماتیک میان شیلی و اسرائیل رخ داده است.

هفته گذشته، گابریل بوریک، رئیس‌جمهور شیلی از دریافت استوارنامه «گیل آرتزیلی» سفیر تل‌آویو در شیلی خودداری کرد.

رسانه‌های خبری گزارش دادند که این اقدام رئیس‌جمهور شیلی، پس از شهادت یک جوان ۱۷ ساله فلسطینی توسط ارتش اشغالگر در کرانه باختری صورت گرفت و دولت شیلی به سفیر رژیم صهیونیستی اطلاع داده بود که از پذیرش استوارنامه وی به دلیل «کشتار کودکان غزه و کرانه باختری» خودداری می‌کند.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات