دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۳:۵۱
آخرین اخبار

۱۴۰۱-۰۴-۰۵ ۱۲:۳۰:۰۰
پایان تلخ شیرین

 

به گزارش پایگاه خبری جریان، «سیف الرضا شهابی» طی یادداشتی درباره شهادت شیرین ابوعاقله نوشت:

خانم شیرین ابو عاقله، خبرنگار ۵۱ ساله مسیحی – فلسطینی آمریکایی متولد در شهر قدس که حدود ۲۵ سال برای شبکه الجزیره در ارتباط با فلسطینی‌ها و حملات پلیس اسرائیل خبر و گزارش تهیه می‌کرد در روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ براثر تیراندازی تک‌تیراندازان اسرائیلی در منطقه جنین واقع در ساحل غربی رود اردن درحالی‌که مشغول فیلم‌برداری از حمله پلیس اسرائیل به فلسطینیان بود به شهادت رسید. خانم شیرین هم جلیقه خبرنگاری بر تن داشت و هم کلاه‌خود آبی مخصوص خبرنگاران بر سر گذاشته بود و به‌عنوان خبرنگار به‌راحتی قابل‌تشخیص بود به‌اضافه اینکه سابقه طولانی او در اسرائیل چهره او برای بسیاری از نظامیان اسرائیلی شناخته‌شده بود بنابراین شخصی که به‌سوی او تیراندازی کرد آگاهانه دچار قتل عمد شد.

شهادت این خبرنگار باسابقه با تأثر و تأسف عمیق در بین سازمان‌های حقوق بشری در سراسر جهان و مردم فلسطینی از مسیحی و مسلمان همراه شد به‌طوری‌که هم‌زمان با مراسم تشیع جنازه او در کلیسای کاتولیک رومی، مسلمانان در مساجد فلسطین نماز میت اقامه کردند همچنین بسیاری از دولتمردان در کشورهای مختلف در محکومیت قتل خانم ابو عاقله عکس‌العمل نشان دادند ازجمله دبیر کل سازمان ملل و شورای امنیت این سازمان شهادت این خبرنگار باسابقه را محکوم کردند.

مطابق اصل پذیرفته در سطح جهانی خبرنگاران حاضر در صحنه‌های جنگ و درگیری‌های اعتراضات داخلی در کشورها اگر از جلیقه نوشته‌شده و کلاه‌خود آبی استفاده کنند به‌عنوان شخصیت‌های غیرنظامی از مصونیت و امنیت برخوردارند نیروهای امنیتی و نظامی و انتظامی حق تیراندازی به‌سوی آنان را ندارند اگرچه در بعضی مواقع در جبهه‌های جنگ و یا درگیری داخلی در درون کشورها خبرنگاران به‌عمد یا سهو و اشتباه آماج گلوله‌ها قرار می‌گیرند و کشته می‌شوند ولی در مورد خانم شیرین ابو عاقله همان‌طور که اشاره شد با داشتن جلیقه و کلاه مخصوص، تیراندازی به‌سوی او عمدی بود.

حادثه‌ای تلخ‌تر که می‌تواند شاهدی بر قتل عمد او باشد مخالفت اسرائیل با تشیع او از بیمارستان فرانسوی بیت‌المقدس به‌سوی کلیسا و در پی آن حمله نیروهای امنیتی اسرائیلی به تشییع جنازه کنندگان است. اگر عمدی در قتل او وجود نداشت علی‌الاصول دولت اسرائیل باید ضمن اظهار تأسف از شهادت خانم ابو عاقله، تک تیراندازی که به‌سوی او شلیک کرد را بازداشت و در دادگاهی محاکمه می‌کرد و اجازه می‌داد در کمال احترام جنازه‌اش تشییع شود. دولت اسرائیل، مشایعت‌کنندگان در مراسم حمل جنازه را ملزم و محدود کرد باید جنازه را با خودرو حمل کنند؟! و به‌این‌ترتیب مراسم تشییع‌جنازه را آزاد نگذاشت تا خانواده و دوستان و مردم عادی از مسلمان و مسیحی با طیب خاطر شرکت کنند.

برخورد خشن و غیرانسانی نیروهای امنیتی اسرائیلی با مراسم تشییع خانم شیرین ابوعاقله با خشم و اعتراض جهانیان ازجمله رهبران غربی که از هم‌پیمانان استراتژیک تل‌آویو می‌باشند روبرو شد ازجمله معترضین می‌توان از: رئیس‌جمهور آمریکا، وزیر خارجه این کشور، تعدادی از سناتورها و نمایندگان مجلس قانون‌گذاری آمریکا، نماینده آمریکا در سازمان ملل، وزارت خارجه ایتالیا، نماینده اتحادیه اروپا و نماینده ایرلند و اسکاتلند در فلسطین، سفارت فرانسه در اسرائیل، اعضای گروه ائتلاف کشورهای درحال‌توسعه موسوم به گروه ۷۷ و ... را نام برد. بار دیگر اسرائیل را در فشار محکومیت جهانی قرار گرفت.

به امید آنکه همه کشورهای جهان برای خبرنگاران که شجاعانه در صحنه‌های خطرناک حضور پیدا می‌کنند تا اخبار واقعی را گزارش کنند احترام قائل بشوند و در حفظ جان آنان بکوشند.

 

 

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :

اخبار اقتصادی
طعنه سنگین داوری به توئیت کنایی مدیرکل بازرسی عبدالملکی :
همتی: در فرصت مناسب درباره شرایط اقتصادی صحبت می‌کنم/ از کسی هم واهمه ندارم :
معاون وزیر صمت خبر داد؛ دولت سیزدهم واردات خودروهای غیرلوکس را تصویب کرد :

پر بازدید ترین اخبار