سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ۲۳:۱۱
آخرین اخبار۱۴۰۰-۰۷-۱۱ ۱۲:۳۳:۰۰

وزارت صمت تصمیم‌گیری کند؛

معطلی 13 هزار تن برنج خارجی پشت گمرک

معاون فنی گمرک از توقف 13 هزار تن برنج خاجری پشت درب‌های گمرک خبر داد که مسئولان وزارت صمت و جهاد کشاورزی باید تصمیم‌گیری کنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جریان، 13 هزار تن برنج خارجی پشت درب‌های گمرک معطل‌مانده و اجازه ترخیص از سوی وزارت صمت و جهاد کشاورزی را ندارد. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد افزایش برنج داخلی و به‌تبع آن گران شدن برنج خارجی را به همراه داشته است و کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند ترخیص برنج‌های خارجی باعث کاهش قیمت در بازار مصرف می‌شود.

در همین راستا مهرداد جمال رونقی معاون فنی گمرک در نامه‌ای به سرپرست معاونت بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت خواستار اعلام نظر درباره محموله‌های برنج وارداتی شده که ازنظر حقوقی تاریخ ورود آن‌ها به کشور قبل از تاریخ ممنوعیت است.

در این مکاتبه آمده است: عطف به نامه شمارهٔ ۱۰۳۸۰۶/۶۰ مورخ ۱۴۰۰.۴.۱۵ معاون وقت بازرگانی داخلی و دبیر ستاد تنظیم بازار موضوع ممنوعیت فصلی برنج وارداتی از ابتدای مردادماه تا پایان آبان ماه سال جاری و اجازهٔ ترخیص آن بخش از محموله‌های برنج وارداتی که تا قبل از ۳۱ تیرماه سال جاری وارد بندرها و گمرکات کشور شده‌اند اعلام می‌دارد: با توجه به تصمیم اتخاذشده و ابلاغی به این سازمان مبنی بر «صرفاً بلامانع بودن ترخیص آن بخش از محموله‌های برنج وارداتی که تا قبل از ۱۴۰۰.۴.۳۱ دارای اعلامیهٔ ورود/ قبض انبار بوده، مشروط به اینکه دارای ثبت سفارش باشد»، نظر بر اینکه تاریخ رسیدن برخی از کشتی‌های حامل برنج‌های وارداتی به لنگرگاه و بندرها کشور قبل از تاریخ ۳۱ تیرماه ۱۴۰۰ بوده لیکن تاریخ اعلامیه ورود یا قبض انبار این محموله‌ها بعد از تاریخ ۱ مردادماه سال جاری است، لذا با توجه به ابلاغیه صدرالاشاره از ترخیص این قسمت از محموله‌ها ممانعت شده است.

با عنایت به اینکه ورود کالا به ۱۲ مایلی آب‌های سرزمینی کشور، ازنظر حقوقی، ورود کالا به قلمرو سیاسی کشور محسوب می‌شود، صاحبان محموله‌های مزبور درخواست ترخیص کالاهای واصله به شرح فوق رادارند که خواهشمند است دستور فرمایید رسیدگی و موافقت فرمایند چنانچه کشتی‌های حامل برنج‌های وارداتی قبل از تاریخ ممنوعیت فصلی برنج یعنی تا ۳۱ تیرماه ۱۴۰۰، به کشور رسیده و در لنگرگاه و بندرها پهلو بگیرند، فارغ از تاریخ اعلامیه ورود و یا قبض انبار، اجازه ترخیص از گمرک را با رعایت سایر مقررات مربوطه داشته باشند. دستور تسریع در اعلام پاسخ به دلیل پیگیری صاحبان کالا موجب امتنان است.

ذکر است چنانچه موافقت آن مرجع به شرح پیشنهاد ارائه‌شده به این سازمان اعلام شود، بیش از ۱۳۰۰۰ تن برنج که حقوق مکتسبه برای صاحبان محموله‌ها ایجادشده است، قابلیت ترخیص از گمرک را خواهند داشت که این امر قطعاً بر قیمت برنج خارجی موجود در بازار نیز تأثیر خواهد گذاشت. بدیهی است احراز تاریخ رسیدن کالا به بندرها و گمرکات کشور توسط گمرکات اجرایی صورت خواهد پذیرفت.

 همه‌سال در فصل برداشت محصول برنج داخلی، وزارت جهاد کشاورزی واردات برنج خارجی را ممنوع می‌کند.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات