دوشنبه, ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ ۰۶:۰۳
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۱-۱۵ ۱۳:۲۷:۰۰

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور اعلام کرد؛ کاهش ۱۴ درصدی ذخیره سدها و ضرورت رعایت صرفه‌جویی

آمار دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور نشان می‌دهد، با سپری شدن ۱۹۳ روز از سال آبی (ابتدای مهرماه ۱۴۰۰ تا ۱۴ فروردین‌ماه) میزان کل حجم آب در مخازن سدهای کشور حدود ۲۵ میلیارد و ۲۶۰ میلیون مترمکعب است که نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته ۱۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری جریان به نقل از ایرنا، کشور ایران دارای اقلیم خشک و نیمه‌خشک بوده و متوسط بارش آن ۲۵۰ میلی‌متر است که این میزان بارش حدود یک‌سوم متوسط جهانی است.

«فیروز قاسم‌زاده» مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور بیان کرد: ازنظر توزیع مکانی و زمانی بارش کشور، شرایط مطلوبی در جهت تقویت منابع آبی و دسترسی مناسب به منابع آبی در سطح کشور فراهم نیست، به‌طوری‌که میزان بارش در مناطق کویری حدود ۴۶ میلی‌متر بوده که این رقم در استان‌های شمالی کشور به بیش از یک هزار و ۴۰۰ میلی‌متر افزایش می‌یابد و ازنظر زمانی نیز پنج درصد بارش کشور در تابستان اتفاق می‌افتد که چندان کمکی در تأمین آب‌کشت‌های تابستانه و دائمی نمی‌کند.

وی ادامه داد: از طرفی متوسط بارش کشور در گذر زمان رو به کاهش است، به‌طوری‌که میانگین بارش ۵۳ ساله کشور حدود ۲۵۰ میلی‌متر بوده درحالی‌که میانگین ۱۳ ساله اخیر به ۲۳۲ میلی‌متر کاهش یافته است.

اکنون و بر اساس گزارش تازه وزارت نیرو وضعیت سدهای کشورمان هم مطلوب نیست و همین موضوع ضرورت توجه جدی‌تر به مسئله مدیریت مصرف را دوچندان می‌کند.

قاسم‌زاده دراین‌باره گفت: بررسی وضعیت ورودی سدهای کشور نشان می‌دهد که ورودی به مخازن در سال آبی جاری به رقم ۱۸ میلیارد و 550 میلیون مترمکعب رسیده که کاهشی معادل ۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال آبی گذشته دارد.

مدیرکل دفتر اطلاعات و داده‌های آب کشور افزود: میزان پُرشدگی سدهای استان تهران، سد زاینده‌رود در استان اصفهان، سدهای استان خوزستان و سدهای حوضه آبریز دریاچه ارومیه در شرایط فعلی به ترتیب حدود ۲۱ درصد، ۲۵ درصد، ۵۶ درصد و ۶۶ درصد است.

وی ادامه داد: با توجه شرایط اقلیمی کشور و وضعیت ذخایر منابع آبی، رعایت الگوی بهینه مصرف در بخش‌های مختلف مصرف امری ضروری است.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات