جمعه, ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ ۱۷:۲۹
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۲-۲۴ ۱۱:۵۴:۰۸

عبور از بن‌بست مذاکرات

به گزارش پایگاه خبری جریان، روزنامه دنیای اقتصاد در گزارش تیتر 1 امروز خود نوشت:

پس از یک وقفه نزدیک به دوماهه در مذاکرات هسته‌ای، اکنون مقامات دیپلماتیک از ادامه گفت‌وگوها خبر می‌دهند. این رخداد پس از موج جدید تلاش‌ها برای احیای برجام رخ می‌دهد. هفته گذشته انریکه مورا، معاون هماهنگ‌کننده برجام در سفری سه‌روزه به تهران آمد و امیر قطر، کشوری که اخیراً نقش میانجی میان تهران و واشنگتن را بر عهده گرفته است در سفری یک‌روزه وارد ایران شد و با مقامات بلندپایه تهران دیدار و گفت‌وگو کرد. پس‌ازاین رایزنی‌های فشرده، جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نتیجه سفر «مورا» به تهران را مثبت ارزیابی کرد و از «رفع بن‌بست مذاکرات برجام» خبر داد. همزمان، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز با اشاره به رایزنی‌های علی باقری‌کنی، مسئول مذاکرات هسته‌ای ایران با انریکه مورا در توییتی نوشت: «توافق خوب و قابل‌اتکا در دسترس است اگر آمریکا، تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد.» مسکو، برلین و واشنگتن هم نسبت به نتیجه مذاکرات ابراز خوش‌بینی کرده‌اند.

* عبور از بن‌بست مذاکرات

به دنبال سفر میانجی‌ها یعنی انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده گفت‌وگوهای وین و شیخ تمیم بن‌حمد آل‌ثانی، امیر قطر به تهران اکنون شاهد گشایش‌هایی در بن‌بست مذاکرات وین هستیم و به گفته جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا «حصول توافق در مذاکرات وین بر سر احیای برجام در دسترس است»؛ مذاکراتی که از ۲۰ اسفندماه متوقف شده است.

به گزارش ایسنا، بورل، روز جمعه پیش از نشست گروه ۷ درباره مذاکرات وین گفت: «مذاکرات به تأخیر افتاده بود و حال از سرگرفته می‌شودوی درعین‌حال از باز شدن مسیر برای رسیدن به توافق نهایی خبر داد.

جوزف بورل در توضیح این موضوع به خبرنگاران گفت: «این‌طور بگویم که مذاکرات به بن‌بست رسیده بود و حالا بن‌بست رفع شده و به‌این‌ترتیب چشم‌اندازی از رسیدن به یک توافق وجود دارد.»

همچنین مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانسی خبری عنوان کرد که باور دارد پیشرفت کافی در رایزنی‌های نماینده‌اش و مقامات ایرانی برای ازسرگیری مذاکرات هسته‌ای حاصل شده است.

جوزف بورل روز جمعه در کنفرانسی خبری بیان کرد: «پس‌ازآنکه مورا به ایرانیان این پیغام را رساند که وضعیت بدین شکل نمی‌تواند ادامه پیدا کند، جواب ایران «بسیار مثبت» بود

وی به خبرنگاران در نشست وزرای خارجه گروه ۷ گفت: «این مسائل نمی‌توانند یک‌شبه حل شوند. بگذارید بگوییم که مذاکرات بلوکه‌شده بود و حال آزاد شده است.‌» وی ادامه داد: «مسائل بهتر ازآنچه انتظار می‌رفت پیش رفته است. مذاکرات در حال سکون بود و حالا مجدداً آغاز شده است.‌»

همزمان حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز از «دسترس بودن یک توافق خوب و قابل‌اتکا» سخن گفت و تأکید کرد: «البته اگر آمریکا تصمیم سیاسی خود را گرفته و به تعهداتش پایبند باشد.‌»

امیرعبداللهیان روز جمعه ۲۳ اردیبهشت در توییتی با اشاره به حضور انریکه مورا در تهران نوشت: «در توافق با آقای بورل، سفر آقای مورا به تهران و گفت‌وگوهایش با همکارم آقای باقری، فرصت مجددی بود تا بر ابتکارات برای حل موضوعات باقی‌مانده مذاکرات وین متمرکز شویم.‌» وزیر خارجه یادآور شد: «تماس‌ها ادامه دارد.‌»

انریکه مورا، هماهنگ‌کننده گفت‌وگوها در وین بعد از توافق اخیر بورل و امیرعبداللهیان برای دومین‌بار در سال جاری به تهران آمد. خطیب‌زاده قبل از این سفر، کارویژه مورا را انتقال پیام خواند و گفت: «باید منتظر بود که وی با چه موضوعاتی در تهران خواهد بود.‌» مورا چهارشنبه و پنج‌شنبه با علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران به گفت‌وگو نشست.

* تأکید امیر قطر بر لغو تحریم‌ها

امیر قطر نیز که به دعوت ابراهیم رئیسی و برای سفری دوروزه به تهران آمده بود و گفته می‌شد یکی از دستورکارهای وی در این سفر بحث احیای گفت‌وگوهای برجام است، در کنفرانس خبری مشترک با رئیس‌جمهور ایران اعلام کرد که «این کشور امید دارد توافقی در وین حاصل شود که مورد رضایت همه طرف‌ها باشد.‌»

این در حالی است که برخی از فعالان فضای‌ مجازی در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که دوحه می‌تواند در برخی مقدمات برای آزادسازی دارایی‌های ایران نقش داشته باشد. پیش‌ازاین از عمان به‌عنوان میانجی سنتی بین ایران و آمریکا نام برده می‌شد که به نظر می‌رسد بعد از فوت سلطان قابوس این جایگاه برای قطر تعریف شده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، امیر قطر با تأکید بر اینکه قدرت ایران به نفع امنیت و ثبات منطقه است، به لزوم لغو تحریم‌ها علیه ایران اشاره کرد و گفت: «ایران بیش از ۴۰ سال است که در مقابل انواع هجمه‌ها و فشارها ایستادگی کرده و اکنون به اعتراف خود غربی‌ها، این ایران است که در این مبارزه پیروز شده است.‌»

* ابراز خوش‌بینی مسکو و برلین

از دیگر سو برخی دیگر از مقامات کشورهای عضو برجام نیز نسبت به از سر گرفته شدن مذاکرات ابراز خوش‌بینی کرده‌اند. در این خصوص یک سخنگوی وزارت خارجه آلمان به دنبال اظهارنظر جوزف بورل در خصوص از سر گرفته شدن مذاکرات هسته‌ای ایران، اعلام کرد که انتظار می‌رود این مذاکرات سریع به نتیجه برسد. به گزارش «ایرنا» خبرگزاری رویترز روز جمعه به نقل از این سخنگوی وزارت خارجه آلمان نوشت: «انتظار دارم مذاکرات هسته‌ای ایران سریع به نتیجه برسد، یک پیشنهاد منصفانه روی میز است.‌» همچنین سفیر روسیه در ایران گفته که موضوعاتی همچنان به‌صورت حل‌نشده در مذاکرات وین باقی‌مانده است اما شانس احیای برجام وجود دارد. به گزارش خبرگزاری فارس، لوان جاگاریان، سفیر روسیه در ایران در گفت‌وگو با شبکه «روسیه ۲۴» گفت که تبادلات بین واشنگتن و تهران با میانجی‌گری بروکسل ادامه دارد.

*روسیه نمی‌تواند کمکی به احیای برجام کند

از سوی دیگر میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه می‌گوید این کشور نمی‌تواند فعلاً کمکی به نهایی‌سازی توافق احیای برجام بکند. به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «انتخاب»، اولیانوف نوشت: «اگر تحت شرایط متفاوت دیگری بودیم، روسیه احتمالاً می‌توانست به طرفین (ایران و آمریکا) برای نهایی‌سازی توافق احیای برجام کمک کند، ولی اکنون نه.‌» اولیانوف این اظهارات را در واکنش به سخنان یک مقام ارشد اتحادیه اروپا به زبان آورده است. این مقام اتحادیه اروپا گفته است: «ما هنوز موانع سختی بر سر راه توافق داریم، اما گفت‌وگوی خوب، صریح و طولانی با طرف ایرانی نشان داد که آنها مشغول گفت‌وگو هستند و البته آمریکایی‌ها نیز چنین هستند، بنابراین هنوز راهی برای غلبه بر این مشکلات وجود دارد و این چیزی است که ما روی آن کار خواهیم کرد.»

* تلاش برای حفظ برجام

همزمان با این تحولات سخنگوی اتحادیه اروپا اعلام کرد که جامعه بین‌المللی می‌خواهد تلاش‌هایی برای نجات برجام انجام بگیرد؛ چراکه این توافق برای نظام عدم اشاعه هسته‌ای مهم است.

به گزارش «ایسنا»، به نقل از خبرگزاری آناتولی، پیتر استانو، سخنگوی سرویس دیپلماتیک اتحادیه اروپا در کنفرانس خبری روزنامه کمیسیون اروپا به خبرنگاران گفت: «این وظیفه و تمایل هماهنگ‌کننده توافق هسته‌ای است تا همه کارهای ممکن را برای نجات توافق انجام دهد.‌» وی تأکید کرد که جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا «هر آنچه امکان دارد را برای به پایان رساندن موفقیت‌آمیز مذاکرات جاری انجام خواهد داد

* ادعای اکسیوس

باوجودی که پس از سفر مورا به تهران، صحبت از احتمال ازسرگیری گفت‌وگوهای وین مطرح است اما پایگاه خبری اکسیوس روز چهارشنبه به نقل از مقامات آمریکایی نوشت که معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفرش به تهران حامل پیامی از سوی آمریکا به ایران نیست؛ این در حالی است که ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات‌متحده می‌گوید که تیم مذاکره‌کننده آمریکا با مورا که این مدت وظیفه انتقال پیام واشنگتن به تهران و بالعکس را بر عهده داشته، طی مدت حضور او در ایران در ارتباط خواهد بود.

به گزارش «ایسنا»، یک مقام ارشد آمریکایی نیز به پایگاه خبری اکسیوس گفت که دولت بایدن امیدوار است ایران از خواسته خود برای خروج نام سپاه از لیست گروه‌های تروریستی خارجی آمریکا دست بکشد و پیش‌نویس توافق حاصله در وین را امضا کند.

همزمان یک مقام آمریکایی در گفت‌وگویی عنوان کرد که همچنان «مسیر خوبی» برای بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران وجود دارد. به گزارش «ایسنا»، «درک شوله» مشاور وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه در گفت‌وگویی با «نشنال» مدعی شد که خروج نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از لیست گروه‌های تروریستی خارجی آمریکا با توافق هسته‌ای ایران بی‌ارتباط است.

* آمریکا: ارتباط مستقیم با ایران نداریم

همچنین سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در پاسخ به این سؤال که آیا اطلاعات جدیدی از مذاکرات وین موجود است یا نه گفت: «هیچ اطلاعات جدیدی برای ارائه وجود ندارد. هنوز در همان نقطه‌ای هستیم که آخرین بار راجع به آن صحبت کردیم.‌» به گزارش «ایسنا» به نقل از وبگاه وزارت امور خارجه آمریکا، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور در یک کنفرانس خبری در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا اظهارات او به معنای این است که هیچ اطلاعاتی از اولین روز سفر انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین به تهران در اختیار ندارد، گفت: «من اطمینان دارم که تیم ما با انریکه مورا و تیم او در تماس خواهد بود. انریکه مورا پیام‌ها را انتقال می‌داده است. این نقشی است که مدتی است بر عهده داشته. من مطمئنم تیم ما فرصت صحبت کردن با او را درباره مدتی که در آنجا [ایران] گذرانده، خواهد داشت، همچنین مطمئنم نمی‌توانیم چیز زیادی از آن صحبت‌ها را به اشتراک بگذاریم.‌»

او در ادامه در پاسخ به اینکه آیا آخرین پیامی که ردوبدل شده است، از سوی واشنگتن بوده یا تهران، توضیح داد: «ما گزارش لحظه‌به‌لحظه‌ای از این دیپلماسی ارائه نداده‌ایم. دوباره می‌گویم که ما ارتباط مستقیمی با ایران نداریم. البته به‌وضوح گفته‌ایم که اگر در موقعیتی بودیم که می‌توانستیم با تهران مذاکرات مستقیم داشته باشیم تا نیازی به یک میانجی نباشد که در این مورد انریکه مورا است، کار دیپلماسی به‌گونه‌ای تسهیل می‌شد، اما فارغ از این، قرار نیست [از این دیپلماسی] جزئیات کامل و لحظه‌به‌لحظه ارائه دهیم.‌»

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات