جمعه, ۰۶ خرداد ۱۴۰۱ ۱۷:۳۷
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۲-۲۴ ۱۳:۰۸:۰۰

وزیر کار: اعتراضات یک‌میلیون و ۵۰ هزار نفر در مورد طرح جدید یارانه‌ای دولت، در حال بررسی است/ در ۴ روز اول اجرای طرح، ۲ میلیون تماس و مراجعه به سایت داشتیم

عبدالملکی گفت: در چهار روز اجرای طرح جدید یارانه‌ای دولت ۲ میلیون تماس و مراجعه به سایت انجام‌شده و اعتراضات یک‌میلیون و ۵۰ هزار نفر ثبت‌شده که در حال بررسی است.

 

به گزارش پایگاه خبری جریان، «حجت‌الله عبدالملکی» وزیر کار با اشاره به آثار مثبت طرح «مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها» اظهار داشت: پس از اجرای این طرح «ضریب جینی» در کشور وضعیت مناسبی پیدا می‌کند و شاخص‌های اقتصادی بهبود می‌یابد.

عبدالملکی به ایرنا گفت: همزمان با پرداخت این یارانه برای مردم، تیم‌های پاسخگویی به سؤالات مردم در سامانه تلفنی مستقر شدند.

وی بر به‌روزرسانی و پشتیبانی از سامانه تأکید کرد و افزود: در چهار روز اجرای طرح ۲ میلیون تماس و مراجعه به سایت انجام‌شده و اعتراضات یک‌میلیون و ۵۰ هزار نفر ثبت‌شده که در حال بررسی است.

گفتنی است سامانه ۶۳۶۹ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای راهنمایی و پاسخگویی مردمی که از دریافت یارانه‌ها در طرح جدید دولت جا مانده‌اند و سایر سؤالات یارانه‌ای، در سه نوبت و با ۱۲۰ اپراتور که از جامعه معلولان کشور هستند.

همچنین افراد می‌توانند برای ثبت شکایت‌ها به سایت حمایت معیشتی به آدرس https://hemayat.mcls.gov.ir و تلفن گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ مراجعه کنند.

اخبار مرتبط:

* نیکزاد: دولت گفته بعد از دو ماه، بن کالای الکترونیکی می‌دهد/ ای‌کاش به‌جای یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزارتومانی به همه رقم یکسانی داده می‌شد

علی نیکزاد، نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه نظر مجلس درباره افزایش رقم یارانه به ۴۰۰ هزار تومان چیست آیا این طرح به بهبود وضعیت معیشتی مردم کمک می‌کند یا خیر، گفت: ۱۸ میلیارد دلار ارز ترجیحی داریم؛ یعنی ما از منابع مختلف ارز ۴۲۰۰ تومانی را تهیه می‌کردیم؛ بنابراین این موضوع باید حذف می‌شد چون دیگر نمی‌توان به آن مسیر ادامه داد زیرا در آن فساد، رانت و غیره وجود داشت.

نیکزاد به ایلنا گفت: حالا دولت گفته، فعلاً در مدت دو ماه کمک معیشتی به مردم می‌دهم و از طرف دیگر هم امروز قیمت‌ها را نسبت به قیمت ارز آزاد کرده است و برنامه‌شان این است که بعد از دو ماه به کالاها، بن کالای الکترونیکی بدهد. این کار درستی است. چون نمی‌شود به نام مردم ۱۸ تا ۲۰ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی به کام تعدادی خاص شود.

وی بیان کرد: امروز باید اطلاع‌رسانی شود، مردم در جریان موضوع قرار گرفته و مراقبت کنند تا بازار تنظیم شود. امروز این ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب برخی اشخاص ریخته نمی‌شود، بلکه با متعادل کردن قیمت‌ها، مابه‌التفاوت ارز آزاد و دولتی به جیب عموم مردم و ۹ دهک جامعه ریخته می‌شود؛ اما ای‌کاش به‌جای آنکه یارانه ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزارتومانی بدهیم، به همه رقم یکسانی تعلق می‌گرفت؛ بنابراین همه باید از این کار حمایت کنند تا بساط ارز رانتی برچیده شود.

* نمایندگان مجلس در نامه‌ای به رئیس‌جمهور؛ فرصت مجددی به مردم داده شود

«محمدرضا پورابراهیمی» رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی تلویزیونی با موضوع اصلاح نظام یارانه‌ها اظهار داشت: چند سالی است که سامانه هدفمندی یارانه‌ها بسته بوده و چندین هزار خانوار معطل ثبت‌نام جاماندگان دریافت یارانه هستند. به همین دلیل از دولت می‌خواهم اجازه دهد خانواده‌ها در یک بازه زمانی خاص اطلاعات اقتصادی خود را در این سامانه ثبت کرده و به‌روزرسانی کنند تا بتوانند از یارانه برخوردار شوند.

وی اضافه کرد: پوشش ۹۰ درصدی مردم برای دریافت یارانه که دولت و شخص رئیس‌جمهور بر آن تأکید دارد باید عملیاتی شود، البته مدل ارزیابی اقتصادی خانوارها نباید فقط بر اساس منابع بانکی و پول و گردش مالی باشد، بلکه این روش نیازمند اصلاح است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: نامه‌ای خطاب به رئیس‌جمهور در حال آماده‌سازی است تا از دولت بخواهیم فرصت مجددی به خانواده‌ها برای ثبت و به‌روزرسانی اطلاعات اقتصادی‌شان بدهند؛ چراکه تعداد زیادی از خانوارها حق لازم را برای دریافت یارانه دارند اما به دلایل مختلف در طول سال‌های گذشته یارانه به آنها داده نشده است.

* وحیدی، وزیر کشور در برنامه‌ تلویزیونی: اصلاح یارانه‌ها به نفع مردم و طبقات کم‌برخوردار است/ به لحاظ وفور کالا مشکلی نداشته و نداریم/ هرچه جلوتر برویم، مردم منافع این طرح را بیشتر حس می‌کنند

* عباس عبدی: پرداخت ریالی به مردم در شرایط تورمی دورقمی، فریب دادن مردم و کسب پول برای تأمین بودجه دولت است

عباس عبدی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب طی یادداشتی در روزنامه اعتماد با اشاره به تاریخچه پرداخت یارانه‌ها نوشت: مبلغ پرداختی ۴۵ هزار تومان سال ۸۹ در زمان خودش معادل ۴۵ دلار یا معادل بنزین حدود ۶۵ لیتر بنزین آن زمان بود. در پایان آن دولت، قدرت خرید آن پول کمتر از نصف شده بود و اکنون ۱۲ برابر کمتر شده است، درحالی‌که اگر به‌جای آن پول معادل ۴۵ دلار یا ۶۵ لیتر بنزین را به مردم می‌دادند این ارزش همچنان حفظ شده و بسیار هم خوب بود.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات