دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۲:۵۶
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۳-۰۴ ۱۱:۲۳:۰۰

قالیباف با ۱۹۴ رأی رئیس مجلس ماند/ آقاتهرانی ۵۳ رأی، نادران ۲۱ رأی و عباسی ۳ رأی به دست آوردند

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی، انتخاب اعضای هیئت‌رئیسه در اجلاسیه سوم در دستورکار قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری جریان، محمدباقر قالیباف توانست رأی اکثریت نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای تصدی پست ریاست مجلس را کسب کند.

محمدباقر قالیباف ۱۹۴ رأی از ۲۸۱ رأی مأخوذه را به دست آورد.

فریدون عباسی، مرتضی آقاتهرانی و الیاس نادران نیز دیگر کاندیداهای ریاست مجلس شده بودند که عباسی ۳ رأی، آقاتهرانی ۵۳ رأی و نادران ۲۱ رأی به دست آوردند.

آرای باطله نیز ۱۰ رأی بود.

نمایندگان مجلس در سال اول و هشتم خرداد ۹۹ «محمدباقر قالیباف» را با ۲۳۰ رأی از مجموع ۲۶۴ رأی مأخوذه به‌عنوان رئیس مجلس انتخاب کرده بودند.

پنجم خردادماه ۱۴۰۰ در دومین دوره انتخابات هیئت‌رئیسه مجلس هم که برای اولین بار انتخابات هیئت‌رئیسه به‌صورت الکترونیکی برگزار شد، قالیباف در رقابت با فریدون عباسی با ۲۳۰ رأی در برابر ۱۸ رأی پیروز و برای دومین بار رئیس مجلس شده بود.

پیش‌تر حسینعلی حاجی دلیگانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه، 4 خردادماه) مجلس شورای اسلامی، کاندیداهای گزینه ریاست مجلس برای اجلاسیه سوم مجلس یازدهم را معرفی کرد که بر این اساس محمدباقر قالیباف، فریدون عباسی دوانی، مرتضی آقاتهرانی و الیاس نادران به‌عنوان کاندیداهای ریاست اعلام شدند.

بر اساس آیین‌نامه داخلی مجلس، انتخاب رئیس در نوبت اول با اکثریت مطلق آراء نمایندگان و انتخاب نواب رئیس، دبیران و ناظران هرکدام جداگانه و با اکثریت نسبی و رأی مخفی و با ورقه خواهد بود. درصورتی‌که در انتخاب رئیس در نوبت اول اکثریت مطلق حاصل نشود، در نوبت دوم اکثریت نسبی کافی خواهد بود.

تبصره ۱ – چنانچه آراء برای رئیس، نواب رئیس، دبیران، ناظران با یکدیگر برابر باشد، حسب مورد به‌قیدقرعه تعیین می‌شوند.

تبصره ۲ – در صورتی به فرد غایب در جلسه می‌توان رأی داد که قبل از تشکیل جلسه مربوط به انتخابات هیئت‌رئیسه، کتباً نامزدی خود را به معاونت قوانین مجلس اعلام کرده باشد.

خبر مرتبط:

نواب رئیس مجلس بدون تغییر ماندند / انتخاب مجدد نیکزاد و مصری / آرای هر دو نفر مساوی بود؛ نیکزاد با قرعه‌کشی، «نایب‌رئیس اول» شد

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) و در جریان برگزاری انتخابات اجلاسیه سوم مجلس یازدهم، علی نیکزاد و عبدالرضا مصری را به‌عنوان نواب رئیس انتخاب کردند.

بر اساس آراء عبدالرضا مصری (۱۶۸ رأی)، علی نیکزاد (۱۶۸ رأی) به دست آوردند.

به دلیل اینکه آرای نایب‌رئیسان برابر بود، قالیباف قرعه‌کشی انجام داد تا نایب‌رئیس اول و دوم انتخاب شوند، در این قرعه‌کشی نیکزاد به‌عنوان نایب‌رئیس اول انتخاب شد.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات