دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۳:۳۵
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۳-۱۸ ۱۰:۰۰:۵۴

شریعتمداری: تنها راه ایران استفاده از ماده 10 NPT و خروج از این معاهده است

مدیرمسئول روزنامه کیهان گفت: همه شواهد حاکی از آن است که چالش هسته‌ای فقط یک بهانه است و تنها راه پیش روی ایران برای گرفتن این بهانه از دست دشمن، استفاده از ماده 10 NPT و خروج از این معاهده است.

به گزارش پایگاه خبری جریان، «حسین شریعتمداری» مدیرمسئول روزنامه کیهان در گفتگو با فارس در مورد قطعنامه احتمالی شورای حکام علیه ایران و در پاسخ به این سؤال که آیا این قطعنامه می‌تواند روند مذاکرات را تحت تأثیر قرار دهد، اظهار داشت: این قطعنامه روال قانونی و طبیعی ندارد؛ اساس قضیه این است که انتظارات و خواسته‌های طرف مقابل بر اساس اطلاعاتی است که رژیم صهیونیستی در اختیار آنها قرار می‌دهد و این مسئله را طرف غربی انکار نمی‌کند.

شریعتمداری گفت: بعد از سومین سفر البرادعی مدیرکل وقت آژانس به ایران و با ارزیابی مواضع تروئیکای اروپائی یعنی انگلیس و فرانسه و آلمان به‌وضوح قابل‌درک بود که مسئله مورد مناقشه غرب با ما نگرانی آنها از گرایش برنامه هسته‌ای کشورمان به‌سوی تولید سلاح هسته‌ای نیست و آنها با این بهانه میدان دیگری را برای مقابله با ایران اسلامی گشوده بودند.

وی خاطرنشان کرد: به همین علت با استناد به ماده ۱۰ معاهده NPT پیشنهاد خروج از این پیمان را ارائه کردیم. با این توضیح که در ماده ۱۰ ان پی تی تصریح شده است «هر دولتی باید حق داشته باشد در اجرای حاکمیت ملی خود درصورتی‌که احساس کند موارد فوق‌العاده‌ای در رابطه با موضوعات این پیمان، منافع حیاتی کشورش را به مخاطره انداخته است، از پیمان خارج شود».

مدیرمسئول روزنامه کیهان گفت: این پیشنهاد با اعتراض شدید دولت وقت و جناب روحانی که مسئول مذاکرات هسته‌ای بود روبرو شد. مقامات و رسانه‌های غربی نیز سروصدای زیادی علیه آن به راه انداختند اما بعدها خروج از NPT به‌عنوان یکی از گزینه‌ها مطرح شد ولی متأسفانه خیلی زود کنار گذاشته شد.

وی به سفر هفته اخیر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سرزمین‌های اشغالی اشاره کرد و افزود: در این میان یک سؤال اساسی مطرح است و آن اینکه «طرف مقابل ما در چالش هسته‌ای آژانس است یا اسرائیل؟!»

شریعتمداری گفت:‌ اسرائیل علاوه بر آن‌که یک رژیم جعلی است، عضو NPT (پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای) هم نیست.

وی تأکید کرد: بااین‌حال، رژیم صهیونیستی دارای سلاح هسته‌ای است و این تسلیحات هسته‌ای را آمریکا و فرانسه و انگلیس برایش فراهم آورده‌اند و این در حالی است که مطابق ماده ۲ معاهده NPT هیچ‌یک از ۵ کشور آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین حق ندارند هیچ کشور دیگری را به سلاح هسته‌ای مجهز کنند.

مدیرمسئول کیهان در ادامه گفت: ژنرال دوگل رئیس‌جمهور اسبق فرانسه در خاطرات خود می‌نویسد «امشب با خیال راحت و با آرامش می‌خوابم چون اسرائیل را به سلاح هسته‌ای مجهز کرده‌ایم».

وی افزود: تسلیحات هسته‌ای پاکستان و هند نیز به همین علت و مطابق NPT غیرقانونی است.

شریعتمداری گفت: آژانس در مقابل همه کشورهایی که رسماً و علناً مفاد NPT را نقض کرده‌اند ساکت است و همه توان خود را روی ایران که می‌داند در پی تولید سلاح هسته‌ای نیست متمرکز کرده است و هر با به بهانه بازرسی، آخرین اطلاعات نظامی و مشخصات دانشمندان کشورمان را به دست آورده و برای خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای و نظامی و ترور دانشمندان کشورمان در اختیار دشمنان تابلو دار ایران قرار می‌دهد!

وی به اعتراف جرج فریدمن اشاره کرد و اظهار داشت: وی گفته بود مسئله ما (آمریکا) با ایران مسئله هسته‌ای نیست، مسئله این است که ایران توانسته است نه‌فقط بدون رابطه با آمریکا بلکه در حال درگیری پیوسته با آمریکا به بزرگ‌ترین قدرت علمی و نظامی منطقه تبدیل شود و در منطقه حریفی قدرتمند در مقابل ما باشد!

مدیرمسئول روزنامه کیهان گفت: همه شواهد حاکی از آن است که چالش هسته‌ای فقط یک بهانه است و تنها راه پیش روی ما برای گرفتن این بهانه از دست دشمن، استفاده از ماده 10 NPT و خروج از این معاهده است.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات