دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۳:۲۶
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۳-۲۱ ۱۱:۴۰:۱۶

بررسی بیش از ۱۲ هزار پرونده قصور پزشکی/ ۴۷ درصد از پرونده‌های قصور پزشکی محکوم شده اند/ بیشتر از کدام پزشکان شکایت شده است؟

مدیرکل کمیسیون‌های پزشکی، سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: ۱۲ هزار و ۱۲۰ پرونده سال گذشته در نوبت‌های مختلف موردبررسی قصور پزشکی قرار گرفت که ۴۷ درصد از این پرونده‌ها محکوم و ۵۳ درصد هم تبرئه شدند.

به گزارش پایگاه خبری جریان، «بابک سلحشور» مدیرکل کمیسیون‌های پزشکی، سازمان پزشکی قانونی در پاسخ به اینکه « بیشترین قصور پزشکی مربوط به کدام رشته‌هاست» به ایرنا گفت:

·         در سال گذشته (۱۴۰۰) درمجموع ۱۲ هزار و ۱۲۰ پرونده در نوبت‌های مختلف مورد قصور پزشکی بررسی قرار گرفت که از این تعداد ۵ هزار و ۵۸۳ هزار پرونده محکوم و ۶ هزار و ۵۳۷ هزار پرونده هم تبرئه شدند که ۴۷ درصد از پرونده‌های قصور محکوم و ۵۳ درصد هم تبرئه شدند.

·         در مقایسه با تعداد پرونده‌های قصور در سال قبل از آن (۱۳۹۹) با ۱۰ هزار و ۸۴۸ پرونده، تعداد پرونده‌ها در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است.

·         در سال گذشته بر اساس آمار سازمان پزشکی قانونی و بر مبنای موضوع کمیسیون قصور در همه نوبت‌های رسیدگی رشته جراحی زنان و زایمان با ۲۶۳۸ نفر رتبه اول بعدازآن رشته جراحی عمومی با ۲۰۰۹ نفر و رتبه سوم دندانپزشکی با ۱۸۲۹ نفر قرار داشت.

·         همچنین آمار مقایسه افراد درگیر در پرونده‌های قصور برحسب رشته تخصصی نیز رتبه اول جراحی عمومی با ۱۹۱۸ مورد، رتبه دوم دندانپزشکی با ۱۷۱۵ مورد و رتبه سوم پرستاران با تعداد ۱۵۶۱ نفر را به خود اختصاص دادند.

·         در رشته زنان و زایمان از ۲۶۳۸ مورد پرونده ۱۷۷۲ مورد تبرئه و ۸۶۶ مورد محکوم شدند، در رشته جراحی عمومی از ۲۰۰۹ مورد ۱۲۷۶ مورد تبرئه و ۷۳۳ مورد محکوم و رشته دندانپزشکی از ۱۸۲۹ مورد ۷۷۲ مورد تبرئه و ۱۰۵۷ مورد محکوم شدند.

 وی با اشاره به آمار قصور در جراحی زیبایی و پلاستیک اظهار داشت:

·         در مورد جراحی زیبایی و پلاستیک بر اساس افراد درگیر طبق آمار پزشکی قانونی در سال گذشته پرونده هزار و ۳۳۵ نفر هستند که به دلایل مختلف مانند جراحان عمومی، زیبایی و جراحی پلاستیک موردبررسی قرار گرفت که ۵۸۰ پرونده تبرئه ۷۶۵ پروند نیز منجر به محکومیت شد.

·         نکته که در مورد پرونده‌های قصور پزشکی در جراحی زیبایی و پلاستیک اهمیت دارد این است که این نوع پرونده‌ها می‌تواند شامل هر اقدام که برای زیبایی انجام می‌شود، باشد، حتی اقداماتی مانند تزریق ژل و صرفاً این نوع پرونده‌ها منظور جراحی‌های بزرگ مدنظر نیست.

·         نکته مهم این است که مردم دقت کنند اگر واقعاً نیاز به یک اقدام زیبایی ندارند به دلیل عوارض احتمالی بعدی به دنبال آن نروند و یا اینکه با تحقیقات و کسب آگاهی کامل و اطمینان از تخصص پزشک معالج این نوع اقدامات را انجام دهند.

·         همچنین همکاران ما انتخاب درست در مورد بیماران خود داشته باشند، گاهی افراد یا بیمارانی هستند که همیشه از وضعیت جسمانی خودشان شاکی هستند و هیچ‌وقت از شرایط جسمانی و ظاهری خود راضی نیستند و اگر اقدام درمانی و زیبایی برای این افراد انجام شود، معمولاً راضی نیستند و بنابراین پزشکان جراحی زیبایی در انتخاب بیمار خود دقت کنند.

 مدیرکل کمیسیون‌های پزشکی، سازمان پزشکی قانونی کشور در پاسخ به این سؤال که «چرا قصور در رشته‌های دندانپزشکی و زنان زایمان زیاد است؟» گفت:

·         در رشته دندانپزشکی به دلیل اینکه تعداد مراجعه‌کننده بیشتراست و از سویی هم مردم برای درمان و ترمیم دندان‌های خود به آگاهی‌های بیشتری رسیده‌اند و بیشتر هم به دندان‌پزشک مراجعه می‌کنند و بنابراین با مراجعه بیشتر، احتمال قصور هم بالاترمی رود و همچنین هرچند تعرفه دندانپزشکی در برخی از کشورهای در رده خدمات لوکس محسوب می‌شود و در مقایسه با این کشورها هزینه دندانپزشکی در کشور ما پایین تراست، اما در مقایسه با برخی از خدمات دیگر پزشکی در کشور ما تعرفه دندانپزشکی بالاست و با پرداخت هزینه بالاتر تعداد شکایت‌ها هم بیشتر خواهد بود.

·         اما در رشته زنان و زایمان به دلیل اینکه حساسیت این رشته زیاد است و یک رشته تلفیقی محسوب می‌شود و دو نفر (مادر و کودک) در آن درگیر هستند و از سویی دیگر رشته زنان و زایمان یک رشته پیچیده و سخت است و اقدامات درمانی پیچیده دارد به همین دلایل هم احتمال قصور و شکایت در آن بیشتر است.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات