دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۴:۰۷
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۳-۲۵ ۱۰:۱۲:۱۳

روزنامه اطلاعات: اگر می‌خواهید بنزین را گران کنید واقعیت را به مردم بگویید

به گزارش پایگاه خبری جریان، روزنامه اطلاعات نوشت: حدود یک هفته است که مشاهدات مردمی حاکی از آن است که در برخی جایگاه‌های سوخت کارت سوخت جایگاهداران جمع شده یا تعداد آن کاهش یافته است.

برخی جایگاه داران عنوان می‌کنند که شاید این اقدام پیش مقدمه‌ای برای گرانی بنزین باشد و درعین‌حال می‌گویند هیچ‌چیز معلوم نیست. از سوی دیگر، گزارش‌ها هم از کمبود گازوئیل در برخی جایگاه‌ها حکایت دارد و دلیل خاصی برای آن اعلام نشده است.

در برابر این خبرها، دولت و شرکت ملی پالایش و پخش مواد نفتی ایران این مشاهدات را به جد تکذیب کرده و گفته‌اند کارت سوخت جایگاه داران همچنان موجود است؛ درعین‌حال هرگونه افزایش قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی را قویاً تکذیب و تصریح کرده که قانون بودجه ۱۴۰۱ چنین اجازه‌ای به دولت نداده است.

بااین‌وجود، حجم متعدد مشاهدات مردمی دراین‌باره چیزی نیست که بتوان آن را با تکذیب و انکار نادیده گرفت. بخصوص آن‌که دولت طرح‌های خاص برای تخصیص بنزین به اشخاص به‌جای خودروها با قابلیت فروش به نرخ آزاد به غیر را در کیش و قشم اجرا کرده و حال گمان می‌رود شاید درصدد اجرای آن در کل کشور باشد. اگر احیاناً دولت فکری درباره افزایش قیمت سوخت دارد، راه آن تکذیب نیست. چراکه این نوع عمل کردن بحران بی‌اعتمادی ایجاد می‌کند. راه عاقلانه و منطقی درباره اجرای احتمالی اصلاح قیمت سوخت، سنجش دقیق شرایط حساس کشور و زمان‌سنجی عاقلانه در این خصوص، مشورت با نخبگان بخصوص نخبگان منتقد، در میان گذاشتن واقعیت با مردم، تشریح دلایل تصمیم و قانع کردن افکار عمومی و درنهایت پیش‌بینی راهکارهای مؤثر جبرانی برای خنثی‌سازی اثرات تورمی آن است.

درعین‌حال دولت باید این واقعیت را همیشه مدنظر داشته باشد که راه جبران کسر بودجه‌اش گران کردن مداوم کالاهای حساس نیست؛ لذا هرگونه تناقض‌گویی، خدای‌ناکرده انجام عمل غافلگیرانه درباره قیمت سوخت می‌تواند تبعات جبران‌ناپذیری برای کشور و منافع ملی به دنبال داشته باشد.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات