دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۳:۱۱
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۳-۲۵ ۱۱:۳۱:۰۰

عراق: تا دو روز دیگر تمام بدهی‌های گازی ایران مربوط به سال ۲۰۲۰ را می‌پردازیم

به گزارش پایگاه خبری جریان به نقل از ایسنا، «احمد موسی» سخنگوی رسمی وزارت برق عراق روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی این کشور اعلام کرد که کشورش طی دو روز آینده تمام بدهی‌های گازی ایران که مربوط به سال 2020 است را پرداخت خواهد کرد تا از کاهش صادرات گاز ایران به عراق جلوگیری کند.

وی با اشاره به اینکه دلیل این بدهی‌ها عدم تصویب بودجه در آن سال بود، از تلاش‌های دولت و پارلمان عراق در این پرونده تقدیر کرد.

احمد موسی همچنین تأکید کرد که بدهی‌های گازی عراق به ایران از دولت‌های قبلی متراکم شده است و به عهده دولت کنونی افتاد و این دولت تلاش کرد که با دریافت وام این مشکل را حل کرده و بدهی‌های ایران را پرداخت کند.

سخنگوی وزارت برق عراق در پایان از مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور که اشراف و نظارت مستقیم در این پرونده داشته است تقدیر و تشکر کرد.

بر اساس این گزارش، مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق اخیراً با اشاره به مشکلات عراق در زمینه برق به دلیل داشتن بدهی‌های گازی به ایران و قطع صادرات گاز از ایران به عراق، گفت: این بدهی‌ها مربوط به دولت‌های قبلی است و این دولت با دقت تلاش کرد که اموال ایران را فراهم کند. بااین‌حال این دولت تمام منابع مالی را تأمین کرد و در پرداخت آن‌ها حتی یک روز هم تأخیر نداشت، اما بدهی‌های عراق به سال‌های قبل از ۲۰۲۰ برمی‌گردد و به همین دلیل صادرات گاز قطع شد.

الکاظمی تأکید کرد: برادران ما در جمهوری اسلامی ایران به ما قول داده‌اند که این مشکل را حل کنند و صادرات گاز را طی روزهای آینده از سر می‌گیرند.

همچنین محمدکاظم آل صادق، سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در عراق اوایل خرداد با عادل کریم، وزیر برق این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. دو طرف در این دیدار در خصوص مسائل مختلفی ازجمله آماده‌سازی میادین گازی، بدهی‌های گازی و همچنین گسترش قراردادهای فنی میان دو کشور رایزنی کردند.

آل صادق خطاب به وزیر برق عراق گفت: از همان ابتدا که به‌عنوان سفیر کار خود را آغاز کردم خواهان دیدار با شما و رایزنی در خصوص انرژی بودم زیرا مقامات ایران تصریح کرده‌اند که در مسئله خدمت‌رسانی به عراق اهتمام داده شود و ما امضای قراردادهای مشترک بین دو کشور را پیگیری می‌کردیم. سفارت ایران در تمامی موضوعات متعلق به انرژی با شما تعامل خواهد کرد.

وزیر برق عراق پیش‌ازاین نیز در نشستی خبری در کربلا تأکید کرد: با دولت توافق کردیم که بدهی‌های ایران را پرداخت کنیم. به تهران سفری داشتم و با وزیر نفت ایران به این توافق رسیدیم که قبل از پایان ماه جاری بدهی‌های ایران را پرداخت کنیم.

بر اساس این گزارش، عادل کریم همچنین تأکید کرده بود: در سفر اخیر به تهران در خصوص واردات گاز از ایران به عراق در تابستان به توافق رسیدیم و طرف ایرانی متعهد شد که نیروگاه‌ها و واحدهای تولید برق را تجهیز کنند. بغداد به خاطر واردات گاز از ایران بدهی‌هایی به تهران دارد و برای پرداخت این بدهی‌ها به توافق رسیدیم، آن‌ها اوضاع عراق را می‌دانند و انتظار داریم که در فصل تابستان و زمستان تأمین گاز به‌خوبی انجام شود.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات