دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۳:۴۹
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۳-۲۹ ۱۱:۰۳:۰۰

نماینده مجلس خبر داد؛ پذیرش هزار دانشجوی دندانپزشکی از مسیری به‌غیراز آزمون سراسری!

به گزارش پایگاه خبری جریان، «حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن شجاعی» رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با صداوسیما از پذیرش غیرقابل‌توجیه سالانه هزار نفر در رشته دندانپزشکی از مسیری به‌غیراز آزمون سراسری خبر داد.

وی گفت: وزارت بهداشت آماری ارائه داده است که بیش از ۱۶ هزار دانشجوی دندانپزشکی در مقطع عمومی در حال تحصیل هستند که معادل پذیرش سالانه ۲۷۵۰ دانشجوی دندانپزشکی است درحالی‌که بر اساس استعلام رسمی از سازمان سنجش در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۷۵۰ دانشجوی دندانپزشکی درمجموع دانشگاه‌های دولتی و آزاد از طریق کنکور سراسری پذیرفته شدند، از طرفی بر اساس آمار اعلامی وزارت بهداشت به شکل میانگین سالانه ۱۲۰ دانشجوی دندانپزشکی از خارج کشور وارد کشور می‌شوند. این اختلاف هزارنفری با هیچ آماری قابل‌توجیه نیست.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موضوع پذیرش دانشجوی دندانپزشکی از مسیرهای بدون آزمون سراسری به دانشگاه‌ها، نگران‌کننده است، گفت: وزارت بهداشت باید به دو سؤال بزرگ پاسخ دهد، اول اینکه این اختلاف هزارنفری از چه مسیری وارد دانشکده‌های دندانپزشکی شده‌اند و دوم اینکه اگر ظرفیتی برای تربیت دانشجو است، چرا وزارت بهداشت تا این حد در برابر اضافه شدن ظرفیت پذیرش از طریق آزمون سراسری مقاومت می‌کند؟

حجت‌الاسلام‌والمسلمین شجاعی افزود: پس از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر افزایش ظرفیت پزشکی فضاسازی‌ها و جنجال بر سر این مصوبه به‌گونه‌ای رقم خورد که بسیاری احساس خطر کردند، دست به نامه شدند و ادله آوردند که امکانات نداریم، اما آمار صندلی دانشجوی در حال تحصیل در دانشکده‌های دندانپزشکی نشان می‌دهد هم امکانات داریم هم ظرفیت داریم، اما گویا این ظرفیت برای داوطلبان کنکور نیست و از مسیر دیگری باید وارد شوند.

وی ادامه داد: چگونه است که هنگام افزایش ظرفیت ۱۰ درصدی پذیرش دانشجو که در آزمون سراسری سال ۱۴۰۱ معادل کمتر از ۲۰۰ نفر است بهانه‌هایی مختلفی از یونیت تا هیئت‌علمی آورده می‌شود، اما در کمال تعجب می‌بینیم که سالانه حداقل هزار نفر از مسیر نامشخصی پذیرفته می‌شوند.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات