دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱ ۱۳:۲۹
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۳-۳۱ ۱۰:۲۷:۰۰

رویترز به نقل از آژانس: ایران آماده تشدید غنی‌سازی اورانیوم در سایت فردو می‌شود/ تهران مشخص نکرده که غنی‌سازی را در چه سطحی انجام خواهد داد

به گزارش پایگاه خبری جریان، خبرگزاری رویترز نوشته است که به نسخه‌ای از گزارش جدید آژانس دست یافته؛ گزارشی که می‌گوید این آبشار سانتریفیوژ متشکل از ۱۶۶ ماشین است و دومین آبشار سانتریفیوژ آی‌آر-۶ محسوب می‌شود که در سایت فردو نصب شده، سایتی که در دل کوه‌ها واقع شده است.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، آبشار سانتریفیوژ مورداشاره ویژگی‌هایی دارد که امکان غنی‌سازی در درجه‌های مختلف را فراهم می‌آورد.

آژانس در ادامه گزارش محرمانه خود به کشورهای عضو این نهاد گفته است که ایران اطلاع داده فرایند غیر فعال‌سازی را آغاز کرده، فرایندی که قبل از غنی‌سازی اورانیوم انجام می‌شود، اما تهران مشخص نکرده که این آبشار در چه سطحی غنی‌سازی را انجام خواهد داد.

ایران به‌تازگی ۲۷ دوربین نظارتی آژانس در تأسیسات هسته‌ای تهران، نطنز و اصفهان را از کار انداخته است. این اقدام واکنشی به قطعنامه هفته گذشته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تلقی می‌شود که در آن ایران به عدم همکاری با آژانس متهم شده است.

در این قطعنامه «ابراز نگرانی عمیق» شده که ایران درزمینهٔ توضیح پیرامون منشأ ذرات اورانیوم یافت‌شده همکاری کافی نداشته است و از تهران خواسته شده که «بدون فوت وقت» با آژانس همکاری کند.

بازرسان آژانس تاکنون مدعی شناسایی سه محل «مشکوک» در ایران شده‌اند که یک مورد آن در مریوان، یک مورد در تورقوزآباد در حومه تهران، و یک مورد نیز در ورامین است.

منبع: انتخاب

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات