شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ۱۵:۵۷
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۵-۰۲ ۱۰:۰۱:۰۰

روزنامه خراسان؛ عبور از شوک تورمی حذف ارز 4200

روزنامه خراسان نوشت: پس از سونامی تورم ماهانه 12.2 درصد در خرداد، موج افزایش قیمت‌ها در تیرماه آرام شد و به 4.6 درصد کاهش یافت، اگرچه هنوز این نرخ تورم بالاتر از میانگین ماه‌های گذشته است

به گزارش پایگاه خبری جریان، روزنامه خراسان در گزارشی نوشت: تازه‌ترین داده‌های مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که موج 12.2 درصدی رشد قیمت‌ها در خرداد، در تیرماه تا حد زیادی و تا ارتفاع 4.6 درصد فروکش کرده است. بااین‌حال، جهش‌های قیمتی یکی دو ماه اخیر، نرخ تورم را پس از سه ماه مجدد به بالای 40 درصد رسانده است. این در حالی است که سیستم اقتصادی کشور در حال اصلاح و نیز نظم دهی به نظام بانکی است و بنابراین نرخ تورم 40 درصد کنونی با سال قبل، جنس متفاوتی دارد. به گزارش خراسان، ماه گذشته بود که آمارهای مرکز آمار، از جهش 12.2 درصدی قیمت‌ها در خرداد خبر داد. موضوعی که تقریباً واضح بود به دلیل اجرای طرح مردمی سازی یارانه‌ها و آزادسازی قیمت کالاهایی نظیر روغن، آرد، مرغ، تخم‌مرغ و لبنیات رخ داده و در ادامه به این شدت پایدار نخواهد بود. همچنین کارشناسان معتقد بودند رشد قیمت‌ها احتمالاً تنها محدود به افزایش قیمت این کالاها نخواهد شد و موج رشد غیرمستقیم قیمت به دیگر کالاها نیز سرایت خواهد کرد و انتظارات تورمی هم تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. با این اوصاف، انتشار داده‌های جدید مرکز آمار از وضعیت شاخص قیمت‌های مصرف‌کننده در روز گذشته، نشان داد که طبق پیش‌بینی، بخش زیادی از موج گرانی خرداد گذرا بوده است. بر این اساس، تورم ماهانه تیرماه 4.6 درصد شد که از تورم ماهانه 12.2 درصدی در خردادماه، 7.6 واحد درصد کمتر است، اگرچه همچنان از میانگین ماه‌های قبل از حذف ارز 4200 به‌مراتب بالاتر است. نکته جالب‌تر اینجاست که در بین کالاهای خوراکی و غیرخوراکی، کالاهای غیرخوراکی تغییر قیمت چندانی نداشته‌اند و تورم ماهانه آن‌ها از 4.4 درصد در خرداد به 3.8 درصد در تیر رسیده است. در مقابل، تورم ماهانه کالاهای خوراکی سقوط قابل‌توجهی داشته و از 25.4 درصد در خرداد، به 5.7 درصد در تیر کاهش یافته است.

طبق این داده‌ها، اگرچه شاهد کاهش شدید تورم ماهانه کالاهای خوراکی هستیم، اما باید گفت که این تورم ماهانه در مقایسه با ماه‌های قبل، همچنان بالاست. داده‌های دیروز مرکز آمار حاکی از آن است که بدون در نظر گرفتن تورم ماهانه خرداد، تورم ماهانه 5.7 درصدی تیرماه، بیشترین میزان خود از آبان 99 تاکنون است.

* رکوردداران تورم ماهانه در تیرماه

مرکز آمار در بخشی از گزارش خود، توضیح داده که در تیرماه، در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه‌های «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، سوسیس و کالباس)، «لبنیات و تخم‌مرغ» (دوغ پاستوریزه، خامه و تخم‌مرغ)، و «نان و غلات» (انواع برنج ایرانی، کیک و بیسکویت) بوده است. در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» نیز گروه‌های «بهداشت و درمان» (خدمات طبی سرپایی و خدمات بیمارستانی)، «هتل و رستوران» (هزینه هتل و تالار پذیرایی) و گروه «مبلمان و لوازم‌خانگی» (انواع شوینده) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

* عبور مجدد نرخ تورم از 40 درصد

پس از گذشت یک ماه از جهش قیمت خوراکی‌ها در خردادماه، گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که نرخ تورم (رشد متوسط قیمت‌ها در 12 ماه منتهی به ماه مدنظر نسبت به 12 ماه قبل از آن) هم‌اینک از 40 درصد عبور کرده و به 40.5 درصد در تیرماه رسیده است. بااین‌حال، از شتاب تورم نقطه‌ای (شاخص قیمت‌ها در ماه مدنظر نسبت به ماه مشابه سال قبل) کاسته شده است به‌طوری‌که پس از افزایش 13.2 واحد درصدی این شاخص و رسیدن آن به 52.5 درصد در خرداد، این میزان در تیرماه تنها 1.5 واحد درصد افزایش یافته و به 54 درصد رسیده است.

درمجموع این داده‌ها نشان می‌دهد نرخ تورم در شرایطی به بالای 40 درصد رسیده که از فروردین امسال به زیر این رقم کاهش پیدا کرده بود. بااین‌حال، می‌توان گفت جنس تورم بالای 40 درصد از اردیبهشت تا اسفند 1400، با تورم بالای 40 درصد تیر امسال متفاوت است به‌طوری‌که این تورم در شرایط حذف ارز 4200 و هم‌زمان با اقدامات جدی بانک مرکزی برای کنترل بی‌نظمی بانک‌ها به‌دست‌آمده است و با گذر از آثار تورمی حذف ارز 4200 می‌توان به نزولی شدن تورم امیدوار بود.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات