شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ۱۶:۳۱
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۵-۰۵ ۱۲:۰۶:۰۰

دادگاه عالی یونان به نفع ایران حکم داد/ سفارت ایران در یونان: نفت سرقت شده برمی‌گردد

به گزارش پایگاه خبری جریان به نقل از فارس، سفارت ایران در یونان از رأی دادگاه عالی یونان به نفع ایران در پرونده توقیف نفت‌کش حامل نفت ایران خبر داد.

سفارت ایران در یونان در پیامی در توییتر نوشت: «دیوان عالی یونان، به‌عنوان بالاترین مرجع قضایی این کشور رأی دادگاه تجدیدنظر به نفع ایران را تأیید کرد

در ادامه این پیام توییتری آمده است: «به‌زودی عملیات انتقال آغاز شده و نفت سرقت شده ایران باید به کشتی لانا بازگردانده شود

سفارت ایران در یونان در پایان این پیام توییتری نوشت: «شکستی دیگر برای راهزنان دریایی

مقام‌های یونان در تاریخ ۱۹ آوریل (۳۰ فروردین‌ماه) نفتکش پگاس که سپس به «لانا» تغییر نام پیدا کرد را در امتداد جزیره «ائوبویا» درحالی‌که حامل ۱۱۵ هزار تن نفت ایران بود توقیف کردند و سپس به درخواست وزارت دادگستری آمریکا، قرار شد تا نفت این نفتکش به ایالات‌متحده منتقل شود.

این اقدام آمریکا واکنش مقام‌های جمهوری اسلامی ایران را به همراه داشت و تهران از سازمان بین‌المللی دریانوردی درخواست کرد که تا در این تصمیم دادگاه یونان مداخله کند.

در پی اعتراض‌های ایران، یک دادگاه منطقه‌ای یونان دستور بازگشت نفت توقیف‌شده به ایران را در تاریخ ۹ ژوئن (۱۹ خردادماه) صادر کرد اما چند روز بعد یک دادگاه جدید به‌طور موقت در پی درخواست یک شرکت قطعات یدکی یونانی که خواستار دریافت پول برای ارائه خدمات خاص به این نفتکش شده بود، عزیمت این نفتکش را ممنوع کرد.

روز 19 خردادماه سه منبع آگاه گزارش کردند که یک دادگاه در یونان حکم اولیه دادگاه مبنی بر صدور مجوز برای ایالات‌متحده آمریکا به‌منظور مصادره بخشی از محموله نفت ایران در نفتکش ایرانی در امتداد ساحل یونان را لغو کرد.

بر اساس این گزارش، طبق گفته یک منبع دیپلماتیک، بازپرداخت بدهی به شرکت یدک‌کش نیز انجام شده است و آتن ابراز امیدواری کرده است که در پی آزاد شدن این نفتکش، دو نفتکش یونانی که در آب‌های خلیج‌فارس توقیف‌شده نیز آزاد شود.

سفارت ایران در آتن نیز با اشاره به لغو حکم مصادره نفت ایران از سوی دادگاه تجدیدنظر یونان اعلام کرد که تا اطمینان از اجرای کامل حکم، موضوع در دستورکار رایزنی‌های فشرده دو کشور باقی می‌ماند.

پس‌ازآنکه دولت یونان اقدام به توقیف نفتکش حامل نفت ایران در آب‌های این کشور و تخلیه محموله آن به درخواست آمریکا و انتقالش به نفتکشی دیگر کرد، جمعه‌شب ششم خردادماه روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: نیروی دریایی سپاه امروز (جمعه) ۲ فروند نفتکش یونانی را به دلیل تخلفات انجام‌گرفته در آب‌های نیلگون خلیج همیشه فارس توقیف کرد. این دو کشتی در خلیج‌فارس، یکی در نزدیکی عسلویه و دیگری در نزدیکی بندرلنگه در نزدیکی جزیره هندورابی توقیف شده‌اند. هر دو کشتی با نام‌های Prudent Warrior و Delta Poseidon و تحت پرچم یونان حرکت می‌کرده‌اند که توسط نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توقیف شدند.

خطیب‌زاده 30 خردادماه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره آخرین وضعیت دو نفتکش یونانی توقیف‌شده در ایران و وضعیت محموله نفت توقیف‌شده ایران در یونان هم افزود: مراحل قضایی نفت‌کش‌های یونانی در محل طی می‌شود. دولت یونان از طریق وکلای خود تلاش کرده مستندات را آماده کند برای این‌که فرآیند آزادسازی کشتی‌ها انجام شود. ما به دولت یونان توصیه کردیم که از ظرفیت‌های قانونی ایران استفاده لازم را کنند و اطمینان دارم مسیر خودش را در مسیر قانونی و قضایی طی کند. امیدواریم در عمل شاهد آزادسازی محموله نفت متعلق به ایران باشیم و مطمئنم مسیری که خواهیم رفت حفظ روابط دوجانبه و مصون بودن از عامل سومی است که آمریکا در تمامی آنها نقش پررنگی دارد.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات