شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ۱۷:۴۳
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۵-۱۰ ۱۱:۰۵:۰۰

رستم قاسمی در گفتگوی ویژه خبری مطرح کرد؛

ضرورت تعیین تکلیف ۷ هزار هکتار زمین برای ساخت مسکن/ اگر تعیین تکلیف نشود، سازمان ثبت به نام وزارت راه و شهرسازی سند صادر می‌کند/ نمی‌شود سالی یک‌میلیون واحد ساخت!

به گزارش پایگاه خبری جریان به نقل از صداوسیما، «رستم قاسمی» وزیر راه و شهرسازی با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری گفت: در راستای اجرای دستور رئیس‌جمهور برای ساخت مسکن، هفت هزار هکتار زمین شناسایی‌شده دستگاه‌ها، باید در اختیار طرح نهضت ملی مسکن وزارت راه و شهرسازی قرار بگیرد.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: موضوعات مسکن یکی از موضوعات اصلی بود که آقای رئیس‌جمهور موردبررسی قرار دادند و دغدغه ایشان برای ساخت چهار میلیون مسکن در چهار سال، به دلیل نیاز کشور و هم قول آقای رئیس‌جمهور است. اولین چیزی که برای ساخت مسکن نیاز است زمین است، ما امروز خدمت آقای رئیس‌جمهور گزارش دادیم و آمار و ارقامش هم موجود است، ما یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار واحد مسکونی را امروز از زمین‌های متعلق به راه و شهرسازی آماده بارگذاری است یعنی همه کارهایش انجام شده، بخشی از آن‌ها بارگذاری شده، بخشی از آن‌ها به‌صورت مجتمع‌ها طراحی شده است.

 وی افزود: حدود یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار واحد هم از زمین‌های راه و شهرسازی امروز در حال تغییر کاربری و الحاق به شهرها در شهرسازی و معماری وزارتخانه در حال بررسی است که امیدواریم این تعداد به‌اضافه تعداد موجود حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار واحد را تأمین کند.

* مرحله اول حدود یک و نیم میلیون واحد مسکونی را شروع کردیم

وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: بر اساس آمار، ما مرحله اول حدود یک و نیم میلیون واحد مسکونی را شروع کردیم، بر اساس دستورالعمل زمان‌بندی که امروز آقای رئیس‌جمهور برای وزارتخانه تعیین کردند، به مسئولان وزارتخانه و به استانداران که به‌صورت وبیناری در این نشست حضور داشتند دستور دادند برای یک‌میلیون و ۴۰۰ هزار واحدی که امروز در استان‌ها یا در شورای عالی معماری و شهرسازی در حال کاربری است باید تا پایان شهریورماه تعیین تکلیف شود. یعنی پایان شهریورماه قطعاً دو میلیون و ۸۰۰ هزار واحد را خواهیم داشت.

* از تجربه مسکن مهر استفاده کردیم

قاسمی گفت: ساخت مسکن اساساً معنی‌اش این نیست که ما سالی یک‌میلیون واحد را آن‌هم به‌خصوص در سال اول دولت که دولت کارش را شروع کرده، بسازیم. باید ما زیرساخت‌های این نهضت ملی مسکن آماده می‌کردیم، سامانه‌های موردنیاز آماده می‌کردیم، ثبت‌نام می‌کردیم از مردم، پالایش آن پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر ثبت‌نام کردند این‌ها باید پالایش صورت می‌گرفت که چه کسانی را شامل می‌شوند که امروز این مسیر را پشت سر گذاشتیم، نکته مهم بعدی این بود که زمین‌ها باید آماده می‌شد و بعد از آماده‌سازی زمین‌ها، باید طراحی‌های لازم در این زمینه‌ها صورت بگیرد که مشاوران مختلف کشور به کار گرفته شد، نکته‌ای هم که می‌خواهم اشاره کنم اینجا، این‌که ما اساساً با استفاده از تجربه مسکن مهر که کار بزرگی در کشور بود، از تجربه مسکن مهر استفاده کردیم، زمینه شهرسازی در نهضت ملی مسکن را اساساً تغییر دادیم که این خود یک اتفاق جدیدی در حوزه نهضت ملی مسکن است که در مورد واگذاری‌ها و روش‌های اجرای ما توضیح خواهم داد.

* آغاز تحویل؛ از پایان شهریورماه

وزیر راه و شهرسازی گفت: از پایان شهریورماه اساساً برنامه تحویل را خواهیم داشت، هم‌اکنون آمار شهرها را اینجا در اختیار ندارم، شهرهای مختلف کشور است که از پایان شهریورماه شروع به تحویل می‌شود و از آن به بعد هرماه تعدادی را تحویل دادیم و هرماه تعدادی را شروع خواهیم کرد. من بارها اعلام کردم که مسکن اساساً در کشور یک‌ساله ساخته نمی‌شود، امکان ندارد کسی ادعا کند که من می‌توانم مجتمع‌های مسکونی را در طول یک سال بسازم که همه موضوعاتش را حل کرده باشم.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات