یکشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۱ ۰۷:۰۳
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۵-۲۲ ۱۱:۱۰:۰۰

رابرت مالی: در مذاکرات وین بر سر رفع تحریم‌ها توافق صورت نگرفته است/ پرونده پادمانی ایران زمانی بسته می‌شود که ایران همان پاسخ‌های معتبر فنی آژانس را بدهد

به گزارش پایگاه خبری جریان به نقل از فارس، «رابرت مالی»، نماینده دولت آمریکا در امور ایران که مذاکره‌کننده اصلی این کشور در مذاکرات وین است در مصاحبه‌ای تصریح کرد که بر سر رفع تحریم‌های ایران توافقی صورت نگرفته است.

رابرت مالی که با شبکه «پی‌بی‌اس» مصاحبه می‌کرد در پاسخ به سؤال مجری برنامه مبنی بر اینکه آیا بر سر رفع تحریم‌های ایران توافقی حاصل شده یا خیر گفت: «توافقی نشده، چون تا بر سر همه‌چیز توافق نشود بر سر هیچ‌چیز توافق نشده است.»

مذاکره‌کننده ارشد آمریکا در ادامه اضافه کرد: «یک متن وجود دارد. فهم مشخصی از اینکه هماهنگ‌کننده اتحادیه اروپا چه نظری دارد وجود دارد.»

رابرت مالی در ادامه به سؤالی درباره ادعاهای مطرح‌شده در روزنامه وال‌استریت ژورنال پاسخ داد که مدعی شده بود آمریکا و اروپا در صورت همکاری ایران با آژانس اتمی به بسته شدن پرونده تحقیقات این نهاد بین‌المللی از چند مکان در ایران کمک خواهند کرد.

مالی ادعای این روزنامه آمریکایی را تکذیب کرد.

او در پاسخ به این سؤال که آیا آمریکا در این زمینه به ایران امتیاز خواهد داد گفت: «نه ما این را روشن کرده‌ایم. البته می‌دانم گزارش‌هایی برخلاف آنچه گفتم منتشر شده اما موضع ما شفاف است و آن‌هم این است که ما هیچ فشاری روی آژانس برای بستن پرونده مسائل باقی‌مانده با ایران نخواهیم گذاشت.»

رابرت مالی تصریح کرد: «آن پرونده زمانی بسته می‌شود که ایران همان پاسخ‌های معتبر فنی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درخواست کرده را بدهد. به‌محض اینکه این کار را انجام بدهند و به‌محض اینکه آژانس راضی شود ما هم راضی خواهیم شد. اما ما قبل از آن راضی نمی‌شویم.»

دیگر سؤال مجری پی‌بی‌اس به ادعای دیگری مطرح می‌شد که پایگاه خبری پولیتیکو مطرح کرده بود. این رسانه مدعی شده در متن پیشنهادی اتحادیه اروپا بندی وجود دارد که به کاهش فشار بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منجر خواهد شد. این بند به برخی از طرف‌های غیر آمریکایی اجازه خواهد داد با برخی طرف‌های مرتبط با سپاه پاسداران معاملاتی انجام دهند.

رابرت مالی در پاسخ به این ادعا گفت: «ما بر سر پایین آوردن ملاک‌های تحریمی‌مان در مسئله تعاملات تجاری اروپایی‌ها با ایران مذاکره نکرده‌ایم و نخواهیم کرد. آنها اگر می‌خواهند با ایران مراوده کنند باید به تحریم‌های ما احترام بگذارند.»

وی اضافه کرد: «هر گزارشی که خلاف این را بگوید و ادعا کند که ما این استانداردها را پایین می‌آوریم و یا بر سر این استانداردها وارد مذاکره می‌شویم کاملاً اشتباه هستند.»

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات