سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ۲۳:۴۲
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۶-۲۹ ۰۹:۵۲:۰۰

بورل: شانسی برای احیای برجام در جریان مجمع عمومی سازمان ملل وجود ندارد/ در هفته‌های گذشته پیشرفتی صورت نگرفت؛ اکنون در بن‌بست هستیم/ پیشنهاد من برای احیای برجام، بهترین راه است

جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت انتظار نمی‌رود که در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد که هم‌اکنون در نیویورک جریان دارد، تحولی در دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران رخ دهد. او گفت که گمان نمی‌کند ملاقات با ابراهیم رئیسی در این خصوص فایده‌ای داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری جریان، بورل در گفت‌وگو با نشریه پولیتیکو در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفت که اتحادیه اروپا همه طرف‌ها را تحت‌فشار قرار داده است تا در روند احیای برجام، «ده متر نهایی مسیر را نیز پشت سر گذارند.»

وی گفت پیش‌بینی نمی‌کند که این مذاکرات تحت میانجی‌گری اتحادیه اروپا راه به جایی ببرد.

 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: در سه ماه گذشته، تعامل و روند چندمرحله‌ای روبه‌پیشرفت داشت و فعالیت طرف‌ها نتیجه را بهبود می‌بخشید. اما در هفته‌های گذشته، چنین نبود و اکنون در بن‌بستیم و متوقف شده‌ایم.

بورل افزود: پیشنهاد اخیر که آخرین درخواست از طرف ایرانی است، اصراری برای رسیدن به توافق نبود و اگر قرار باشد که امروز بگویم آیا در این هفته تحول خاصی رخ خواهد داد یا نه، جوابم این است که گمان نمی‌کنم.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا در نیویورک با ابراهیم رئیسی ملاقات می‌کند یا نه، گفت در ماه ژوئن برای پیشبرد روند توافق به تهران سفر کرده بود.

 مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: آنها وعده دادند، به دوحه رفتند. به وین رفتند. گمان نمی‌کنم این مسئله‌ای باشد که در دیدار با رئیس‌جمهوری حل شود.

* بورل: پیشنهاد من برای احیای برجام، بهترین راه است

جوزف بورل همچنین بامداد سه‌شنبه طی یک نشست خبری در نیویورک مدعی شد که متن پیشنهادی این اتحادیه برای حصول توافق در مذاکرات رفع تحریم‌های ایران در وین، بهترین راه است.

وی در این نشست خبری در نیویورک که بعد از نشست غیررسمی وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد، مدعی شد: «پاسخ‌های ایران، هیچ کمکی به حاصل شدن نتیجه در مذاکرات وین نمی‌کند».

به نوشته اسپوتنیک،  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه ادعاهای بی‌اساس و تلاش‌ها برای افزایش فشار بر ایران گفت: «هیچ‌چیز جدیدی در پرونده هسته‌ای ایران وجود ندارد و من انتظار ندارم در این هفته اتفاق جدیدی رخ دهد».

این مقام اروپایی درباره پیش‌نویس متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای توافق در مذاکرات وین، ادعا کرد: «پیشنهاد من برای احیای توافق هسته‌ای ایران روی میز باقی خواهد ماند و راه‌حلی بهتر از آن نمی‌بینم».

بورل درعین‌حال مدعی شد: «ما هنوز به دستیابی به یک نتیجه نهایی در موردتوافق هسته‌ای ایران نزدیک هستیم و باید ببینیم که در روزهای آینده چه اتفاقی خواهد افتاد».

اخبار مرتبط:

 * اولیانوف در واکنش به اتهام‌زنی‌های بورل علیه تهران: تلاش‌ها برای انداختن تمام تقصیرها گردن ایران، منصفانه و عادلانه نیست/ مذاکرات احیای برجام به اوضاع داخلی آمریکا گره خورده

«میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین بامداد سه‌شنبه در صفحه توییتر خود نوشت: «اتهام‌زنی و گرفتن انگشت اتهام [به سمت ایران] گویا به نشانه‌ای برای به بن‌بست خوردن مذاکرات وین تبدیل شده است. اگر چنین چیزی هم باشد (بن‌بست در مذاکرات)، معلول عوامل متعددی است.»

وی با اشاره به اتهام‌زنی‌های بورل علیه تهران، توضیح داد: «تلاش‌ها برای انداختن تمام تقصیرها گردن ایران، منصفانه و عادلانه نیست. مذاکرات، بیش‌ازحد بر وضعیت سیاسی داخل یکی از طرف‌های شرکت‌کننده در مذاکرات (آمریکا) وابسته شده است».

* فرانسه: آمریکا و اروپا موضع واحدی در قبال ایران دارند/ پیشنهاد بهتری روی میز نخواهد بود و بر عهده ایران است که تصمیم‌های درست را بگیرد

وزیر خارجه فرانسه دیروز درباره مذاکرات رفع تحریم‌های وین اظهارنظر کرد. او گفت پیشنهاد بهتری به ایران برای احیای توافق هسته‌ای ارائه نخواهد شد.

کاترین کولونا که در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک صحبت می‌کرد گفت: «پیشنهاد بهتری روی میز نخواهد بود و بر عهده ایران است که تصمیم‌های درست را بگیرد.»

خبرگزاری فرانسه به نقل از «کاترین کولونا»، وزیر امور خارجه فرانسه نوشته آمریکا و شرکای اروپایی موضع یکسانی در خصوص حل‌وفصل تحقیقات آژانس در خصوص ادعای یافت شدن ذرات اورانیوم در سه سایت در ایران دارند.

* روزنامه اماراتی: اروپایی‌ها توافق هسته‌ای را فرشته نجات خود می‌بینند

فارس: روزنامه اماراتی «البیان» در یادداشتی نوشت: با توجه به جنگ اوکراین و بحران انرژی برای اروپا، دولت‌های اروپایی احیای توافق هسته‌ای با ایران را فرشته نجات خود می‌بینند.

البیان تأکید کرد: «اروپایی‌ها با تمام قوا، مذاکرات وین را به‌سوی موفقیت هل دادند اما موفق نشدند. آنها بعد از بحران انرژی ناشی از جنگ در اوکراین و وضعیت اقتصادی که اصلاً نشانه‌های خوبی در آن دیده نمی‌شود، بازگشت ایران به توافق را راه نجات خود می‌بینند. آنها افزایش تولید نفت و گاز ایران را نجات‌بخش خود دیدند که می‌تواند آنان را از این مخمصه و از نتیجه راه افتادنشان دنبال طرح‌های تحریمی علیه روسیه نجات دهد. آنها به خود وعده قراردادهای چاه‌های نفت و نوسازی ناوگان هوایی و زیرساختی [ایران] را به خود داده بودند و تصور می‌کردند که بیشتر این معاملات سهم آنان خواهد شد».

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات