سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ۲۳:۰۹
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۶-۳۰ ۱۱:۰۶:۰۰

روایت خبرگزاری فارس از تجمع در قم برای اعتراض به مرگ مهسا امینی: در تجمع اول ۱۰۰ نفر و در تجمع دوم ۳۰۰ نفر حضور داشتند/ شعارهای تند و هنجارشکنانه سر داده شد/ پلیس از گاز اشک‌آور استفاده کرد/ حداقل ۲۰ نفر بازداشت شدند

به گزارش پایگاه خبری جریان، خبرگزاری فارس نوشت: «به دنبال فراخوان تجمع برای اعتراض به مرگ مهسا امینی در شهر قم، از ساعت ۱۸: ۳۰ (دیروز سه‌شنبه) حدود ۱۰۰ نفر با سردادن شعارهای تند و هنجارشکنانه، تجمعی را در خیابان شهید صدوقی شکل دادند که با حضور مأموران انتظامی و متفرق شدن افراد این تجمع پایان یافت.

اما از ساعت ۲۰ (سه‌شنبه) تجمع دیگری در ابتدای خیابان قائم با حضور حدود ۳۰۰ نفر آغاز شد.

موج دوم تجمع با خشونت و تخریب اموال عمومی همراه بود.

اغتشاشگران ضمن شکستن شیشه‌های چند خودروی شخصی و یک خودروی سواری ناجا، تخریب یک ایستگاه اتوبوس، چندین تابلوی راهنمایی رانندگی و دوربین‌های مدیریت شهری و از جا درآوردن نرده‌های بلوار و آتش زدن چند سطل زباله،‌ به نیروهای پلیس نیز سنگ‌پراکنی کردند.

پلیس بعد از اقدامات ساختارشکنانه معترضان با استفاده از گاز اشک‌آور اقدام به متفرق کردن آنها کرد.

بر اساس مشاهدات خبرنگار فارس در این درگیری‌ها حداقل ۲۰ نفر توسط نهادهای امنیتی بازداشت شدند.»

اخبار مرتبط:

ایرنا، خبرگزاری دولت گزارش داد؛ تجمع در کرج، تبریز، مشهد، بیرجند، کیش، کرمان، یزد، رشت، کرمانشاه، اردبیل، اصفهان، ارومیه، قزوین، زنجان، ایلام، ساری، اراک، همدان و بجنورد/ اغتشاشگران با پلیس درگیر شدند

ایرنا خبرگزاری دولت نوشت: تجمع‌های محدود در برخی شهرهای کشور ازجمله تهران به بهانه درگذشت مرحومه مهسا امینی گزارش شده است و شواهد و میزان تخریب اموال عمومی بیانگر آن است که برخی جریان‌ها در تلاش هستند در این شرایط ضمن برهم زدن نظم عمومی، به اموال عمومی آسیب بزنند.

در ادامه این مطلب آمده است: همچنین بر اساس گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده برخی افراد وارد شده به تجمعات مردم در روز سه‌شنبه در رشت اقدام به تخریب یک دستگاه آمبولانس کردند.

در مشهد نیز تعدادی از معترضان اقدام به آتش زدن یک دستگاه خودرو و یک مأمور فراجا کردند.

بر اساس گفته‌های استاندار تهران برخی تیم‌های برنامه شده در تلاش‌اند با حضور در میان مردم روند تجمعات را به سمت ایجاد تنش با مأموران انتظامی و تخریب اموال عمومی ببرند.

پروژه کشته سازی نیز یکی دیگر از برنامه‌هایی که طی دو روز گذشته از سوی برخی چهره‌های مشکوک حاضر در تجمعات دنبال شده است.

به گزارش خبرنگاران ایرنا از شهرهای مختلف ایران، اغتشاشگران در میان معترضان شروع به سردادن شعارهای هنجارشکنانه و آتش زدن اموال عمومی و سطل‌های زباله می‌کنند.

در تهران از ساعت ۱۷ دیروز تجمعاتی محدودی در محدوده میدان ولیعصر، بلوار کشاورز، میدان فاطمی و خیابان حافظ شکل گرفت.

تجمع‌کنندگان که با مسدودسازی موقتی معابر محدوده مرکزی شهر، ضمن آتش زدن سطل‌های زباله، به‌سوی مأموران انتظامی سنگ‌پرانی کردند.

نیروهای انتظامی نیز با شلیک گاز اشک‌آور اقدام به متفرق کردن جمعیت در نقاط مختلف کردند.

درنهایت تجمعات در مناطق مذکور تا ساعت ۲۱ دیشب به اتمام رسید و ترافیک در معابر عمومی پایتخت روان شد.

در تجمع‌های گزارش‌شده از نقاط مختلف کشور نیز تعداد معترضان به‌سختی به 300 نفر می‌رسد و در اراک، ساری، همدان، ایلام، زنجان، قزوین، بیرجند، تبریز، کیش، اردبیل، بجنورد و کرمان نیز تجمع‌های اندکی گزارش شده است.

در اراک برخی از اغتشاشگران پس از ورود به صف معترضان در خیابان امام منتهی به میدان شهدای این شهر با سردادن شعارهای هنجارشکن به سمت مأموران نیروی انتظامی سنگ پرتاب کردند.

در ساری نیز برخی از اغتشاشگران به سمت نیروهای پلیس که از مردم می‌خواستند متفرق شوند سنگ پرت کردند و در مواقعی به سمت پلیس حمله‌ور شده و به اموال عمومی که در مقابل خود می‌دیدند آسیب می‌زدند.

خبرنگاران ایرنا در ایلام نیز گزارش کرده‌اند که با شروع تجمع‌های محدود و حضور آشوبگران، بسیاری از مغازه‌داران برای دور ماندن از تنش و آسیب‌های احتمالی اقدام به بستن مغازه‌های خود را تعطیل کردند.

هرچند تعداد معترضان چندان چشمگیر نبود اما با آتش زدن و تخریب اموال عمومی و سنگ‌پرانی سعی در ایجاد وحشت و یا تحریک و تهییج افراد حاضر در بازار داشتند.

بر اساس گزارش‌های خبرنگاران ایرنا در زنجان، تعدادی از شهروندان زنجانی هم دیروز در مرکز شهر (چهارراه انقلاب و سبزه‌میدان) تجمع کردند و کسبه واقع در این خیابان‌ها و بازار زنجان نیز برای جلوگیری از آسیب از سوی آشوبگران مجبور به تعطیلی مغازه‌های خود شدند.

در قزوین هم در خیابان‌های خیام و چهارراه عدل و ولی‌عصر شهر ناآرامی‌هایی گزارش شد و آشوبگران از فرصت استفاده کرده و یک خودروی ون را به آتش کشیدند.

در ارومیه نیز حدود ۱۵۰ نفر دست به تجمع زدند که بدون درگیری پایان یافت.

در بیرجند مرکز خراسان جنوبی هم گزارش داده است که شماری از افراد که تعداد آنها حدوداً ۱۰۰ نفر بود در میدان مادر این شهر تجمع کردند که با دخالت آرام پلیس جمعیت از این مکان متفرق شد.

خبرنگاران ایرنا در اصفهان نیز گزارش داده‌اند که تعدادی معترض در چهارراه نظر اصفهان تجمع کردند اما بلافاصله با تلاش نیروهای انتظامی از محل متفرق شدند.

در اردبیل نیز تجمعات پراکنده در میدان شریعتی و محلات معمار، عالی‌قاپو، اسماعیل بیگ و سقاخانه رخ داد که عوامل نیروی انتظامی اقدام به متفرق کردن جمعیت کردند.

در کرمانشاه نیز گزارش شده است که حدود ۳۰۰ نفر ضمن تجمع در منطقه ۲۲ بهمن این شهر شعارهای هنجارشکنانه سر دادند.

تجمع‌کنندگان همچنین مانع تردد خودروها شده و باعث ایجاد ترافیک سنگین در شهر شدند.

خبرنگاران ایرنا از رشت نیز گزارش داده‌اند که در برخی نقاط ۲۰۰ تا ۳۰۰ نفر تجمع می‌کردند که نیروهای انتظامی سعی در پراکنده کردن آنها داشتند و مغازه‌ها و فروشگاه‌های خیابان‌های اصلی از بعدازظهر دیروز تعطیل شد.

در کرمان نیز گزارش داده‌اند بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفر ضمن حمل تعدادی پلاکارد و سردادن شعارهایی اعتراض خود را نمایش دادند.

تعدادی از تجمع‌کنندگان که قصد داشتند به اموال عمومی و خودروهای عبوری با پرتاب سنگ آسیب بزنند توسط پلیس دستگیر شدند.

تجمعات اعتراضی و رفتارهای ساختارشکنانه سه‌شنبه‌شب از میدان تقی‌آباد تا فلکه پارک مشهد نیز موجب اختلال در تردد شهری و حمل‌ونقل عمومی در یکی از مسیرهای اصلی این کلان‌شهر شد.

بر اساس مشاهدات خبرنگاران ایرنا در مسیر یادشده بارها معترضان که تعداد آنها حدود ۴۰۰ نفر تخمین زده می‌شد، ضمن سردادن شعارهای تند و ساختارشکنانه قطع انسداد مسیر در تقاطع پاستور میدان ملک‌آباد و دیگر نقاط حساس را داشتند که با حضور به‌موقع نیروی انتظامی انسداد مسیر برطرف شد.

خبرنگاران ایرنا در تبریز نیز گزارش داده‌اند، بافت مرکزی تبریز نیز امشب برای ساعاتی شاهد برگزاری تجمع گروه‌هایی از مردم بود که دراین‌بین برخی از اغتشاشگران پس از درخواست پلیس برای ترک محل با آنان درگیر و دستگیر شدند.

برخی از آشوبگران نیز به دنبال آتش زدن سطل‌های زباله برای بستن خیابان شریعتی بودند که پلیس مانع این اقدام شد.

خبرنگاران ایرنا در استان البرز نیز گزارش داده‌اند، برای سومین شب پیاپی تجمع اعتراضی در کرج به وقوع پیوست و در این میان اغتشاش‌گران تلاش کردند به اموال عمومی آسیب بزنند که پلیس مانع آن شد.

* تسنیم: در مشهد یک پلیس به آتش کشیده شد/ در رشت، تصاویری از به آتش کشیدن یک مسجد منتشر شده/ یک امامزاده در همدان با آتش مورد تعرض قرار گرفته/ استاندار کردستان نیز امشب از کشته شدن سه نفر در این شهر خبر داد/ تجمعات سامان‌یافته‌ هستند/ بی‌بی‌سی و ضد انقلاب از صحنه‌گردانان این ماجرا هستند

درحالی‌که جمع زیادی از مردم از درگذشت مرحوم مهسا امینی متأثر بوده و منتظر اعلام نتایج تحقیقات پزشکی دراین‌باره هستند، برخی تجمعات اعتراضی نیز طی روزهای گذشته در بعضی شهرها و دانشگاه‌ها ازجمله تهران برگزار شد.

بااین‌حال طبق یک‌روال مسبوق به سابقه، با تحریک رسانه‌های خارج نشین و ورود عناصر سازمان‌یافته این تجمعات به‌ویژه از شب گذشته وارد فاز رادیکالی شده و در نقاط متعددی اقدامات آشوبگرانه توسط عده‌ای دیده می‌شود که با روح اعتراض مدنی کاملاً در تعارض است.

در برخی نمونه‌ها مثلاً در مشهد یک فرد پلیس توسط افراد مشکوکی به آتش کشیده شد و این در حالی بود که عده دیگری از مردم معترض بلافاصله تلاش کردند لباس‌های مشتعل او را خاموش کنند. بدن این پلیس با سوختگی‌های جدی مواجه شده است.

در شهر رشت نیز تصاویری از به آتش کشیدن یک مسجد منتشر شده که به‌هیچ‌وجه با فرهنگ مردم ایران نسبتی ندارد و از نشانه‌های روشنی برای ورود عناصر سازمان‌یافته حکایت می‌کند. همچنین یک امامزاده در همدان با آتش مورد تعرض قرار گرفته است.

در مناطق متعددی نیز چندین پلیس به نحو ناجوانمردانه‌ای با ضرب و شتم‌های سنگین مواجه شده‌اند که حال جسمی برخی از آنها مناسب گزارش نشده است.

جسارت غم‌انگیز به پرچم ایران، حمله عجیب و آشوبگرانه به برخی آمبولانس‌های بیمارستان‌ها و تعرض به خانم‌های محجبه از موضوعات دیگری است که غیرمردمی بودن این تحرکات و بی‌ربط بودن آنها به سوگواری برای مهسا امینی را روشن‌تر می‌کند.

برخی افراد که امشب در مناطقی از تهران حاضر بودند اعلام می‌کنند که بعضی هسته‌ها در این تجمعات به‌صورت هماهنگ، با تخریب هدفمند و گسترده و به شکل سامان‌یافته‌ای عمل می‌کنند و بعضاً روش‌هایی را در نبردهای خیابانی به کار می‌برند که کم‌سابقه بوده و از هماهنگی و آموزش‌های پیشینی آنها حکایت می‌کند.

استاندار کردستان نیز امشب از کشته شدن سه نفر در این شهر خبر داد و گفت که این افراد با گلوله سلاح‌هایی کشته شده‌اند که در اسلحه‌های سازمانی نیروهای ایرانی وجود ندارد.

در پوشش و تحریک تبدیل اعتراض و تأثر به اغتشاش و آشوب و اقدامات ضد ایرانی و اسلامی، رسانه سعودی اینترنشنال، زیر نظر بن سلمان، که از حامیان اصلی تروریسم داعشی است، میدان‌داری می‌کند.

بی‌بی‌سی فارسی وابسته به دولت انگلیس نیز همچون همیشه از صحنه‌گردانان این ماجراست. برخی کانال‌های وابسته به منافقین نیز به‌صورت گسترده فیلم‌هایی از آتش‌زدنها و ضرب و شتم‌های پلیس و افراد محجبه منتشر و حاضرین در تجمعات را به گسترش این مسائل تحریک می‌کنند

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات