چهارشنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۱ ۰۰:۲۵
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۶-۳۰ ۱۱:۲۷:۰۰

رئیسی در دیدار با رئیس‌جمهور سوئیس: مطالبه تضمین در مذاکرات با توجه به سابقه منفی آمریکا کاملاً منطقی است

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه ما میز مذاکره را ترک نکرده و برای یک توافق خوب و عادلانه آماده‌ایم، گفت: با توجه به سابقه آمریکا، مطالبه جمهوری اسلامی برای دریافت تضمین پایداری توافق، مطالبه‌ای کاملاً منطقی است.

به گزارش پایگاه خبری جریان به نقل از فارس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در دیدار «گای پارملین» رئیس‌جمهور سوئیس که در محل اقامت رئیس‌جمهور انجام شد، روابط ایران و سوئیس را روابطی دوستانه و خوب خواند و گفت: افزایش همکاری‌های تجاری و اقتصادی و بخصوص تسهیل روابط پولی و بانکیِ دو کشور ضرورت دارد.

رئیس‌جمهور مشکل قضیه هسته‌ای را تصمیم نگرفتن آمریکایی‌ها دانست و افزود: این آمریکا بود که از برجام خارج شد نه ایران و با وجود عمل کردن ایران به تعهدات خود، طرف‌های غربی از انجام تعهداتشان سرباز زدند.

آیت‌الله رئیسی با تأکید بر اینکه ما میز مذاکره را ترک نکرده و برای یک توافق خوب و عادلانه آماده‌ایم، گفت: با توجه به سابقه آمریکا، مطالبه جمهوری اسلامی برای دریافت تضمین پایداری توافق، مطالبه‌ای کاملاً منطقی است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: با وجود ۴۰ سال فشار و تحریم، ایران نه‌تنها متوقف نشده بلکه پیشرفت کرده است، بنابراین حربه تحریم کارایی خود را از دست داده است.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه دولت کنونی آمریکا مدعی مخالفت با تصمیم‌های دولت قبل، و بازگشت به توافق است، گفت: ما تاکنون رفتار عملی و جدی که نشانه جبران رفتارهای گذشته و رفع تحریم‌های ظالمانه باشد، مشاهده نکرده‌ایم.

در این دیدار گای پارملین رئیس‌جمهور سوئیس نیز با تأکید بر لزوم افزایش همکاری‌های دوجانبه، گفت: از سال ۲۰۱۶ نقشه راهی برای بهبود روابط تجاری دو کشور ترسیم شد که همچنان به آن پایبند و معتقدیم باید موانع سیاسی و ژئوپلیتیک را از سر راه همکاری‌های دو کشور کنار زد.

وی همچنین امنیت ایران و غرب آسیا را ضامن امنیت اروپا دانست و گفت: همکاری‌های پولی و بانکی ازجمله عرصه‌های قابل‌گسترش در روابط دوجانبه است.

اخبار مرتبط:

* مکرون در دیدار با رئیسی: درباره حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان با رئیسی صحبت کردم؛ تأکید کردم که اعتبار ایران مطرح است و باید این مسئله را حل کنند/ جمشیدی، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور: مکرون صرفاً یک جمله کلی درباره احترام به حقوق زنان گفت و حتی نامی از ایران نیاورد

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه پس از دیدار با سید ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران در حاشیه نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، گفت که از فرصت این دیدار استفاده کرده و درباره حقوق زنان صحبت کرده است.

به نوشته ایسنا، بی‌بی‌سی نوشت، مکرون پس از دیدار با رئیسی، در پاسخ به خبرنگار این شبکه دراین‌باره گفت: من خیلی روشن گفتم که ما از حقوق بشر دفاع می‌کنیم و به‌خصوص حقوق زنان. البته در مورد برجام هم مفصل صحبت کردیم ولی بر روی این مسئله تأکید کردم که این خیلی مهم است و اعتبار ایران مطرح است و این‌که آنها باید این مسئله را حل کنند.

این در حالی است که محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور پس از دیدار رئیسی با مکرون در گفت‌وگویی یادآور شد: در ملاقات ۹۰ دقیقه‌ای رئیس‌جمهور ایران و فرانسه که قرار بود ۴۵ دقیقه باشد، مکرون صرفاً یک جمله کلی درباره احترام به حقوق زنان گفت و حتی نامی از ایران نیاورد.

وی افزود: رئیس‌جمهور کشورمان اما در پاسخ بر دو نکته تأکید کرد؛ نکته اول این بود که پیشرفت‌های زنان پس از انقلاب خیره‌کننده بوده و اگر خواستید با این واقعیت‌ها آشنا شوید به ایران سفر کنید.

معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور تصریح کرد: نکته دوم هم اینکه مسائل ایران مربوط به ایرانی‌ها است. اتحادیه اروپا اگر می‌خواهد درباره زنان بیانیه بدهد، درباره خشونت پلیس علیه زنان در آمریکا و غرب بیانیه بدهد. ضمن اینکه تحریم جنایت علیه بشریت است و زن و مرد هم نمی‌شناسد و غرب باید پاسخگوی جنایت خود علیه ملت ایران باشد.

* رئیسی در دیدار با مکرون: لازمه توافق، تضمین‌های اطمینان‌بخش است

رئیسی در دیدار با رئیس‌جمهور فرانسه با تأکید بر اینکه ایران آماده دستیابی به یک توافق عادلانه و پایدار است، لازمه رسیدن به این توافق را تضمین‌های اطمینان‌بخش و بسته شدن پرونده‌های پادمانی ایران خواند و گفت: سطح همکاری‌ها و روابط ایران و فرانسه قابل ارتقا است، ضمن اینکه اروپا باید در عمل نشان دهد که سیاست‌های آن مستقل است و تابع خواست و سیاست آمریکا نیست.

رئیسی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و نقض تعهدات آن و همچنین عمل نکردن اروپایی‌ها به تعهدات خود درباره انتفاع اقتصادی ایران از توافق، تصریح کرد: با وجود خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق و زیان‌های این کار، خواسته جمهوری اسلامی برای دریافت تضمین‌های اطمینان‌بخش، یک خواسته کاملاً معقول و منطقی است.

رئیس‌جمهور، مفتوح ماندن پرونده‌های ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مانع جدی دستیابی به توافق برشمرد و گفت: رویکرد آژانس به مسائل، باید فنی و به‌دوراز فشارها و القائات دیگران باشد و ما معتقدیم بدون مختومه شدن پرونده‌های ایران، رسیدن به توافق امکان‌پذیر نیست.

رئیسی با انتقاد از درخواست قطعنامه شورای حکام علیه ایران به‌وسیله سه کشور اروپایی، هم‌زمان با مذاکرات هسته‌ای، این رویکردها را غیر سازنده و موجب پیچیده‌تر شدن مسائل دانست و تصریح کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با نظارت و بازرسی‌های خود، ۱۵ بار به‌طور رسمی به اینکه فعالیت‌های ایران بر اساس تعهدات و به‌دوراز انحراف بوده، اذعان کرده است.

وی، رویکرد دوگانه آژانس به فعالیت‌های مخرّب هسته‌ای رژیم صهیونیستی را نشانه‌ای از سیاست‌زدگی برشمرد.

 

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود، فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را صلح‌آفرین و عامل جلوگیری از سرایت تروریسم به اروپا خواند و گفت: اینکه امروز در فرانسه با آرامش انتخابات برگزار می‌کنید، به علت تلاش‌های جمهوری اسلامی برای نابودی تروریسم در منطقه است.

* نخست‌وزیر عراق با رئیس‌جمهور ایران دیدار کرد

خبرگزاری رسمی عراق خبر داد که «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق بامداد روز چهارشنبه (به‌وقت‌تهران) با «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهور ایران در نیویورک و در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل دیدار کرد.

* دیدار رئیس‌جمهور ایران و رئیس شورای اروپا در نیویورک

آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهور و شارل میشل، رئیس بلژیکی شورای اروپا در حاشیه نشست سران مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کردند و به بحث و گفتگو درباره مسائل دوجانبه و مهم‌ترین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی پرداختند.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات