سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ۲۳:۰۶
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۶-۳۰ ۱۲:۰۸:۰۰

چرا «حسن روحانی» و «ناطق نوری» در ترکیب جدید مجمع تشخیص نیستند؟ علت ابقای «احمدی‌نژاد» چیست؟ / عطریانفر تحلیل کرد

به گزارش پایگاه خبری جریان، قرن نو نوشت: روز گذشته، رهبر انقلاب در حکمی اعضای دوره جدید مجمع تشخیص را معرفی کردند. بر همین اساس، محمود احمدی‌نژاد که پیش‌بینی‌ها حاکی از حذف او بود، عضویتش در این نهاد سیاسی تمدید شد و برخی چهره‌ها چون ناطق‌نوری و حسن روحانی در دوره جدید حضور ندارند.

بر همین اساس، محمد عطریانفر (عضو حزب کارگزاران) در گفتگویی درباره ترکیب جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت:

- (با اشاره به ابقای احمدی‌نژاد در مجمع) تشخیص من این است که رهبری باور دارند نام آقای احمدی‌نژاد در جدول اعضای مجمع به این منظور باید حفظ شود که ایشان کنترل شود. تلقی من این است که شاید رهبری حس می‌کنند اگر احمدی‌نژاد حذف شود تبدیل به یک ساختارشکن شده و رفتارهای او بدتر خواهد شد و این برای کسی که دو دوره رئیس‌جمهور بوده است، برای مصلحت ملی درست نبوده و باید کنترل شود. بنابراین، اگر بخواهم به حذف نام ایشان خوش‌بین باشم، بیشتر دلالت بر این دارد که با نوع تدبیری که رهبری به کار بردند، آقای احمدی‌نژاد نوعی مراعات‌هایی را در حق نظام داشته باشد و به اعتبار آنکه نامش در مجمع تشخیص هست، از رفتارهایی که در گذشته داشته، دست بکشد و کنترل شده‌تر در عرصه سیاسی حضور یابد.

- واقعیت همین است که می‌گویید اما، ایشان ۸ سال رئیس‌جمهور بوده مقدرات کشور را در اختیار داشتند و همچنین آقای احمدی‌نژاد موردحمایت جریان اصولگرا بوده است. نگرانی‌های که از سوی برخی مسئولان ارشد اصولگرایی هست، این است که آقای احمدی‌نژاد شاید با رویکردهای تند خود پرچمدار یک جریان افراطی و رادیکالی شود که به نفع کشور نیست. ازاین‌جهت، مماشات‌هایی که با او می‌شود مثل یک استخوانی در گلوی اصولگرایان است که باید تحملش کنند و نمی‌توانند او را حذف یا بیرونش کنند.

- (با اشاره به عدم حضور چهره‌هایی چون ناطق نوری یا حسن روحانی در ترکیب مجمع تشخیص): نمی‌دانم علت حذف نام آقای ناطق نوری چه بود چراکه ایشان جزو چهره‌های شاخص کشور هستند. انتظار این بود که آقای ناطق‌نوری با سابقه درخشان خود در لیست اعضا باشند، امیدوارم علت عدم درج اسم ایشان ناشی از عدم تمایل خود ایشان باشد ولی اگر غیرازاین باشد، خیلی مایه خسارت است.

- رویکرد رهبری در گذشته به این صورت بود که روسای جمهوری که مأموریتشان به پایان می‌رسید درصورتی‌که خودشان پذیرای عضویت باشند آنان را در لیست اعضا قرار می‌دادند. اگر تلقی من درست باشد ممکن است عدم فقدان اسم آقای روحانی در جدول، ناشی از عدم تمایل شخص ایشان باشند.

- علت این احتمال نیز این است که آقای روحانی، به این نگاه می‌کنند که افرادی که دور یک میز نشستند در چه ترازی هستند و قدرت تشخیص مصلحت ملی را تا کجا می‌دانند.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات