سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ ۲۳:۰۱
آخرین اخبار۱۴۰۱-۰۶-۳۰ ۱۲:۳۲:۰۰

رهبر معظم انقلاب: حقایق دفاع مقدس باید به گوش جوان‌ها برسد/ با روحیه مقاومت توانستیم دشمن را ناکام بگذاریم/ بازدارندگی و صیانت کشور با مقاومت به دست می‌آید نه تسلیم

به گزارش جریان به نقل از خبرگزاری‌ها، جمعی از فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس و خانواده‌های شهدا، صبح امروز (چهارشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۱) با حضور در حسینیه امام خمینی (ره) با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.

مهم‌ترین محورهای بیانات مقام معظم رهبری در این دیدار که به‌صورت زنده و مستقیم از شبکه‌های سیما و همچنین پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار رهبر معظم انقلاب پخش شد، به شرح زیر است:

- تجلیل از پیشکسوتان وظیفه همه است. دفاع مقدس دوران پرهیجان، پرحادثه و پرفایده‌ای است. دوران دفاع مقدس ازجمله حوادثی است که برای دیروز، امروز و فردای ما دارای اثر است، بنابراین پیشکسوتان در این حوزه باید موردتوجه و احترام باید قرار گیرند.

- پیشکسوتان کسانی هستند که زودتر از دیگران نیاز را شناختند و دانستند و برای برآوردن آن نیاز شتافتند، آن‌هم در میدان سختی مانند میدان جهاد و فداکاری؛ بنابراین تمجید از این‌ها وظیفه همه ماست.

- هرچه بگذرد دفاع مقدس بیشتر شناخته می‌شود.

- وقتی حرفی از دفاع مقدس می‌شود می‌بینیم جوانان خیلی اطلاع ندارند./ حقایق دفاع مقدس باید به گوش جوان‌ها برسد.

- باید ببینیم اهداف حمله صدام به ما چه بود؟ در مرحله اول هدف صدام تجزیه کشور و جدا کردن خوزستان از کشور بود؛ که خب مردم خوزستان یکی از بهترین دفاع‌ها را خودشان انجام دادند. بله مردم از همه کشور به خوزستان رفتند اما در خود خوزستان شخصیت‌های برجسته مجاهد و مبارزی مثل علی هاشمی جزو شخصیت‌های درجه‌یک دفاع قرار دارند.

- یکی از اهداف بعدی به زانو درآوردن ملت ایران بود. می‌خواستند جمهوری اسلامی را براندازی کنند و سرنوشت ایران را عوض کنند. می‌خواستند صدای ملت ایران را در گلو خفه کنند؛ ملت ایران حرف نویی برای دنیا داشت. می‌خواستند این پیام نرسد؛ پیام مقاومت و ایستادگی و عدم تسلیم در برابر زورگویی و تبعیض بین‌المللی.

- فکر می‌کنند بعد واقعه خرمشهر اگر دستمان را روی‌هم می‌گذاشتیم کار تمام می‌شد؛ بلکه دشمن تازه شروع می‌کرد. این بی‌مسئولیت اظهارنظر کردن یکی از ابتلائات است که وجود دارد. نظام سلطه می‌خواست ملت ما را به زانو دربیاورد.

- می‌خواستند ملت‌های دیگر عبرت بگیرند که اگر کسی مقابل آمریکا قیام کرد مثل ملت ایران سرکوب می‌شود و هدف نهایی و اساسی این بود که باب مقاومت بسته شود.

- دفاع مقدس مردم را یکپارچه کرد.

- شما پیشکسوتان خیلی از مسائل دفاع مقدس را می‌دانید اما نسل جدید خیلی از مسائل دفاع مقدس را نمی‌داند. ما باید کاری کنیم نسل جدید مسائل دفاع مقدس را مثل شما بشناسد و بداند. این توقعی است که بنده از خودم و دیگران دارم.

- بنده با جوان‌ها تا حدودی مرتبطم گاهی سؤالی می‌شود و حرفی زده می‌شود می‌بینم خیلی از مسائل دفاع مقدس را نمی‌داند. من می‌خواهم این حقایق دفاع مقدس به گوش آنها برسد. حقایقی که در دفاع مقدس ما به آن توجه داریم دیگر امروز فقط ادعا نیست. روزی ادعا می‌کردیم که تمام قدرت‌های جهانی با ما می‌جنگند؛ اما الآن خود کسانی که می‌گفتند ما فقط ادعا می‌کنیم خودشان اعتراف به این مسئله می‌کنند.

- سه عنصر قدرت انقلاب و رهبری امام و خصوصیات برجسته ملت ایران باعث شد تهدید بزرگ جنگ تبدیل شود به فرصت بزرگ. این یکی از فصل‌های شورانگیز دفاع مقدس است که در این زمینه باید بسیار کار شود. فرصت‌هایی که در اثر دفاع مقدس برای کشور پیش آمد برای اکثر مردم ناشناخته است.

- با روحیه مقاومت توانستیم دشمن را ناکام بگذاریم.

- وقتی احساس رضایت کنید که نوجوان دبیرستانی با همان چشم شما به دفاع مقدس نگاه کند.

- اگر دفاع مقدس نبود ممکن بود حتی جسم و پیکره سپاه هم باقی نماند.

- محبوبیت نیروهای مسلح تا وقتی ادامه دارد که سرعت پیشرفت کم نشود. توقف نباید کرد؛ توقف یعنی عقب ماندن.

- امروز در زمینه نظامی به مرحله بازدارندگی رسیده‌ایم.

- تدبیر و عقلانیت در دفاع مقدس به‌طور محسوس وجود داشت.

- مسئولان نظامی، دولت و مجلس باید بدانند که پشتیبانی از نیروهای مسلح یک امر مهم است.

- دفاع مقدس یک اصل را برای ملت ایران ثابت کرد که صیانت کشور و بازدارندگی با مقاومت به دست می‌آید، نه تسلیم.

- این احساس مقاومت کردن موجب شد هم اطمینان و اعتمادبه‌نفس داخلی ایجاد شود، هم به دشمن یاد داد که در محاسبات خود قدرت داخلی و مقاومت کشور را هم به حساب بیاورد.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :
نظرات