دوشنبه, ۲۷ دی ۱۴۰۰ ۰۴:۱۸
۱۴۰۰-۱۰-۲۶ ۱۳:۵۸:۱۸
دلیل لغو معافیت مالیاتی شرکت‌های حقوقی از سود سپرده‌های بانکی

بر اساس صورت‌های مالی منتشرشده، 63 شرکت تولید کالا و خدمات که در رتبه‌بندی بهترین شرکت‌های ایران در سالهای اخیر قرار دارند، چیزی حدود 92 هزار میلیارد تومان سپرده بانکی در قالب سپرده‌گذاری کوتاه و بلندمدت بانکی ...

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی جریان، مصطفی طاهری نماینده مردم شریف زنجان و طارم در یادداشتی نوشت:

بر اساس صورت‌های مالی منتشرشده، 63 شرکت تولید کالا و خدمات که در رتبه‌بندی بهترین شرکت‌های ایران در سالهای اخیر قرار دارند، چیزی حدود 92 هزار میلیارد تومان سپرده بانکی در قالب سپرده‌گذاری کوتاه و بلندمدت بانکی دارند. این میزان از سپرده بانکی به اندازه مجموع سرمایه بیش از نیمی از شرکت‌های فعال در بازار بورس تهران است. رکود پول در حساب‌های بانکی اگر از سوی اشخاص حقیقی باشد که شروع کسب‌وکار برای آنها مشکل بوده، چندان تعجبی ندارد اما وقتی برترین شرکت‌ها و بنگاه‌های کشور که باید انواع و اقسامی از سرمایه‌گذاری‌های جدید، راه‌اندازی خط تولید و... را در دستور کار خود قرار دهند، چشم‌انتظار سود سپرده‌های بانکی خود نشسته‌اند، باعث شگفتی است. براساس نرخ میانگین سود سپرده‌ها می‌توان برآورد کرد که شرکت‌های موردبررسی در یک سال اخیر بیش از 15 هزار میلیارد تومان سود سپرده از سیستم بانکی دریافت کرده‌اند. ابهام اینجاست که این رقم بالغ‌بر 15 درصد از مجموع سود این شرکت‌ها بوده است. فکرش را کنید که برترین شرکت‌های کشور بخش قابل‌توجهی از سود سالیانه خود را از سود سپرده‌های بانکی به دست می‌آورند. در لایحه بودجه 1401 برای اولین‌بار معافیت مالیاتی شرکت‌های حقوقی از سود سپرده‌های بانکی لغو شده است که قطعاً تأثیرات گسترده بر ادامه وضع سپرده‌های این شرکت‌ها دارد.

بسیاری بر این باورند که سپرده‌گذاری پول در بانک‌ها درنهایت منجر به پرداخت اعتبارات از سوی بانک‌ها شده و مجدداً پول به عرصه تولید و تأمین مالی برمی‌گردد، اما این موضوع نه‌تنها با کارکرد جدید نظام بانکی در خلق پول که اصلاً بر پایه سپرده‌ها نبوده، در تضاد است بلکه با آمارهای تأمین مالی از سوی سیستم بانکی نیز همخوانی ندارد. بر اساس آمارهای بانک مرکزی عمده اعتبارات بانکی در جهت سرمایه در گردش بنگاه‌ها پرداخت‌شده و خبری از خط تولید جدید، سرمایه‌گذاری جدید، خرید تکنولوژی، افزایش ظرفیت انسانی و... در کار نیست. برآوردها نشان می‌دهد از کل سپرده‌های بانکی کشور حدود 40 درصد آن برای اشخاص حقوقی است.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :

اخبار اقتصادی
فرق سفرهای دولت رئیسی با روحانی چیه؟ :
پاسخ وزیر ارتباطات درباره وضعیت نابسامان اینترنت :
با این حساب چین مالک اکثریت کره زمین است :