شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ۱۷:۰۰
آخرین اخبار

۱۴۰۱-۰۵-۱۹ ۱۲:۲۰:۵۴
امامت و ولایت، تنها مسیر سعادت

در آستانه سالروز عید الله‌اکبر، عید ولایت و امامت هستیم. چرا در قرآن و روایات این‌همه بر بزرگداشت عید غدیر تأکید شده است تا جائیکه خداوند متعال در وصف این روز فرمود: الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی و رضیت لکم الاسلام دینا. (روز غدیر خم دین شما را به حد کمال رساندم و نعمتم را بر شما تمام کردم و اسلام را به‌عنوان دین برای شما پسندیدم. مائده:.۳)

و در روایتی از امام صادق علیه‌السلام آمده است که فرمودند: هو عید الله الاکبر، و ما بعث الله نبیا الا و تعید فی هذا الیوم و عرف حرمته و اسمه فی السماء یوم العهد المعهود و فی الارض یوم المیثاق المأخوذ و الجمع المشهود. (امام صادق (ع) فرمود: روز غدیر خم عید بزرگ خداست، خدا پیامبری مبعوث نکرده، مگر آنکه این روز را عید گرفته و عظمت آن را شناخته و نام این روز در آسمان، روز عهد و پیمان و در زمین، روز پیمان محکم و حضور همگانی است. وسائل الشیعه، ۵: ۲۲۴، ح.۱)

چرا در اهمیت جایگاه ولایت، امام باقر علیه‌السلام فرمودند که اسلام بر پنج پایه بنا گذاشته شده (نماز، زکات، حج، روزه و ولایت) و آن‌گونه که به ولایت ندا شده، به چیزی ندا داده نشده است. اما مردم چهار رکن را پذیرفته‌اند؛ ولی این، یعنی ولایت را رها کرده‌اند (کلینی، الکافی، ج ۲، ص ۱۸).

 در اهمیت جایگاه امامت امت هم استدلال عقلی و هم استدلال دینی و روایی فراوان‌اند اما تجربه تاریخی نیز می‌تواند این مدعا را اثبات کند که امر امامت و ولایت است که سرنوشت ملت‌ها را در طول تاریخ رقم زده است.

 برای استناد به تاریخ در اثبات جایگاه امامت در سعادت یا هلاکت امت‌ها، بهترین و معتبرترین منبع کلام وحی الهی است. خداوند متعال در قرآن بارها سرنوشت اقوامی که از امام خود فاصله گرفتند و یا او را انکار کرده و تبعیت نکردند را بیان می‌فرماید:

۱- قوم عاد بنا به آنچه خداوند در مورد آنها می‌فرماید، علی‌رغم اینکه فردی از میان خودشان یعنی حضرت هود برای هدایتشان مبعوث شد اما به دلیل رها کردن پیامبر و پیروی از حاکمان ستمکار (وَ اتَّبَعُوا أَمْرَ کلِّ جَبَّارٍ عَنِیدٍ) دچار مشکلات فراوانی شدند به‌گونه‌ای که قرآن در مورد سرنوشت آنها فرمود: (أُتْبِعُوا فِی هذِهِ الدُّنْیا لَعْنَةً وَ یوْمَ الْقِیامَةِ) لعنت در همین دنیا و در قیامت همراهشان بود و از رحمت خدا دور شدند و به عذابی دچار شدند که نابودشان کرد.

۲ حضرت نوح علیه‌السلام ۹۵۰ سال مردم را به خداپرستی و زندگی سعادتمندانه دعوت کرد؛ اما به‌جز عده معدودی، کسی به او ایمان نیاورد؛ بنابراین نوح آنان را نفرین کرد و خداوند طوفان و سیل عظیم را برای عذاب آنان نازل کرد

۳ سیل عَرِم نیز سیل بزرگی بود که به‌عنوان عذاب الهی بر قوم سبأ نازل شد. آیه ۱۶ سوره سبا به این ماجرای تاریخی اشاره دارد. خداوند پیامبرانی را برای هدایت مردم در مَأرَب (که گویا صنعای کنونی بوده) فرستاد ولی مردم از آنها پیروی نکرده و انکار کردند، براثر این نافرمانی مردم، سدّ عرم ویران شد و آب شهر را فراگرفت. وقوع سیل، دو باغِ آباد در شرق و غرب شهر را به شوره‌زار تبدیل کرد و این بدین معناست که ناسپاسی نسبت به امام و ولی بر حق توسط مردم، خیروبرکت را نیز از بین می‌برد

۴ثَمود از اقوام عرب و گویا در شمال شبهه جزیره عربستان بوده‌اند که با انکار دعوت صالح پیامبر به عذاب الهی گرفتار شدند. قرآن آنان را قومی مشرک معرفی می‌کند که خدای متعال صالح (ع) را برای هدایت آنها فرستاد اما ثمود معجزه پیامبر خود (ناقه صالح) را کشتند و به خاطر این تمرد و نافرمانی به عذاب الهی گرفتار شدند.

۵اصحاب سَبْت: امام سجاد (ع) در مورد اصحاب سبت این‌گونه ماجرا را نقل فرموده‌اند که آنها ساکن ساحل دریایی بوده‌اند و خداوند آنها را از شکار ماهی در روز شنبه نهی کرده بود اما ازآنجاکه در روز شنبه، ماهی‌های بسیار زیادی به ساحل نزدیک می‌شدند، آنان دست به حیله زدند و حوض‌ها و جدول‌هایی کندند که ماهی‌ها می‌توانستند وارد آن شوند، اما نمی‌توانستند از آن خارج شوند و روز یکشنبه، این ماهی‌ها را صید می‌کردند اصحاب سبت، به همین شیوه ثروت فراوانی اندوختند که بر اساس این روایت آنها ۸۰ هزار نفر بودند که ۷۰ هزار نفرشان به نهی خداوند و پیامبر از صید ماهی در روز شنبه، بی‌توجهی کردند. اصحاب سبت درنهایت به خاطر این تمرد به عذاب الهی دچار شده و مسخ شدند. چنان‌که در قرآن کریم آمده است که به امر خدا به‌صورت بوزینه درآمدند. بنا بر برخی روایات، این گروه مسخ‌شده پس از ۳ روز هلاک شدند. علامه طباطبایی در تفسیر المیزان نوشته است که بر اساس آیه ۱۶۵ سوره اعراف، کسانی از آنان که نهی از منکر می‌کردند، نجات یافتند، اما دو گروه دیگر، یعنی خطاکاران و کسانی که در برابر آنان ساکت بودند، گرفتار عذاب الهی شدند.

۶اَصحاب رَسّ، گروهی بودند که از پرستش خدا سر باز زدند و زنانشان به همجنس بازی می‌پرداختند. خدا پیامبری برای هدایت آنان فرستاد اما آنها نه‌تنها او را پیروی نکردند بلکه در چاه انداختند و به همین دلیل خدا آنان را عذاب کرد و ابر و بادی فرستاد و زمین را برایشان چون آتش داغ کرد و آنان همچون آهن ذوب شدند

۷ در داستان حضرت موسی علیه‌السلام و تقابل فرعون با پیامبر خدا، سرانجام فرعون و فرعونیان در دریا غرق شدند و موسی و همراهانش نجات یافتند.

این هفت قصه قرآنی، واقعیت مهمی را اثبات می‌کند که راه سعادت امت‌ها در پیروی و حمایت از ولی خداست و سرانجام معاندین و معارضین جز غضب و عذاب الهی نخواهد بود. گرچه امت‌ها هستند که سرنوشت خود را رقم می‌زنند اما تنها راه سعادت در تبعیت و اتصال و اتکا به ولی خداست بنابراین امامت و ولایت اساس دین و مایه رستگاری است و اکنون باید مراقب بود که این راه را در غیبت امام عصر گم نکنیم تا سرنوشت پیشینیان برای ما تکرار نشود. ان‌شاءالله

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :

اخبار اقتصادی
سخنگوی دولت: ساخت یک‌میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۳۹ واحد مسکونی آغاز شده/ کم‌کاری‌ها در حوزه مسکن جبران می‌شود :
توییت علی مطهری درباره بازداشت تاج‌زاده :
احمدی‌نژاد، ملک ۵۰۰ میلیارد تومانی را تخلیه نمی‌کند :