شنبه, ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ۱۶:۲۲
آخرین اخبار

۱۴۰۱-۰۵-۱۹ ۱۲:۱۵:۱۹
سلسله قدرت نرم نظام اسلامی

 

به گزارش پایگاه خبری جریان، «مهدی فضائلی» در یادداشتی نوشت: اشاره رهبر انقلاب به نماز جمعه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین حلقه‌های "سلسله قدرت نرم نظام اسلامی" و بیان این عبارت که "البته زنجیره قدرت نرم ما زنجیره طولانی و مفصلی است" و همچنین تأکید بر " راه گشا و تأثیرگذار" بودن قدرت نرم در زمان فعلی، زمینه‌ای را فراهم کرد تا مجدداً" به این موضوع مهم بپردازیم.

اگر "قدرت" را از مهم‌ترین موضوعات سیاست بدانیم و آن را "تأثیرگذاری بر اراده دیگران" تعریف کنیم، بستر برای درک اهمیت "قدرت نرم" و مفهوم آن هموار می‌گردد.

قدرت را به سخت، نیمه سخت، نرم و هوشمند تقسیم‌بندی کرده‌اند.

قدرت سخت با ابزار، تجهیزات و فناوری نظامی و به‌منظور انهدام تأسیسات و زیرساخت‌های طرف مقابل اعمال می‌شود. استفاده از این قدرت، بسیار پرهزینه و دارای تبعات گسترده‌ای است هرچند ممکن است حصول به نتیجه را تسریع نماید.

قدرت نیمه سخت را می‌توان در نمونه تحریم‌ها و حملات سایبری و یا تروریسم صنعتی شناخت و ازنظر زمان‌بندی، معمولاً" میان‌مدت برنامه‌ریزی می‌شود.

قدرت نرم، در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. استفاده از این قدرت، کم‌هزینه و تقریباً" بدون تبعات منفی قابل‌توجه است اما نتیجه‌بخش بودن آن مستلزم برخورداری از ویژگی‌های خاص و ازجمله زمان‌بر بودن آن است.

و قدرت هوشمند، ترکیبی است هوشمندانه از قدرت سخت، نیمه سخت و نرم.

و اما قدرت نرم نظام اسلامی؛

قدرت نرم نظام، منابعی دارد که منشأ قدرت نرم ما محسوب می‌شوند و سازوکارها و حلقه‌هایی که از این منابع بهره‌برداری می‌کنند و یا آنها را تقویت می‌نمایند.

منابع قدرت نرم نظام اسلامی از سویی همه آن چیزی است که موجب همراهی درونی مردم با نظام خود می‌شود و از سوی دیگر مانع همراهی مردم بااراده و میل دشمن.

مسلمان بودن و دین‌داری جامعه را شاید بتوان در صدر این قدرت نرم ذکر کرد.

هم‌تراز این امر درونی، عشق و ارادت مردم ایران به اهل‌بیت علیهم‌السلام از مهم‌ترین منابع اتصال مردم با نظام و همچنین از محکم‌ترین موانع سر راه دشمن است.

فرهنگ ناب و ریشه‌دار ایرانی نیز از دیگر منابع تولید قدرت نرم است.

استقلال‌خواهی و عزت طلبی در کنار بی‌اعتمادی به قدرت‌های بیگانه و استکباری به‌ویژه آمریکا، منبع دیگری برای قدرت نرم را تشکیل می‌دهد.

غرور و عزت‌نفس ملی نیز جزو منابع قدرت نرم ما محسوب می‌شود.

هر سازوکاری هم که موجب بهره‌برداری درست و یا تقویت و تحکیم ارزش‌ها و نگرش‌های پایه‌ای دینی، فضائل اخلاقی، غرور و اعتمادبه‌نفس ملی، انسجام و همبستگی اجتماعی، انواع مشارکت، سبک زندگی دینی و ایرانی و امثال آن بشود، جزو حلقه‌های قدرت نرم نظام اسلامی محسوب می‌شود و هر آنچه که این منابع تولید قدرت نرم را سست کند، جزو حلقه‌های تهدید نرم قرار می‌گیرد.

بنابراین تعریف، علاوه بر سازوکارهای حاکمیتی که وظیفه‌شان در این راستا تعریف شده است؛ عالمان روشن‌بین و روشن گر دینی، نخبگان، دانشمندان و شرکت‌های دانش‌بنیان که برای پیشرفت کشور تلاش می‌کنند، تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران، قاریان و مروجان قرآن و مداحان اهل‌بیت، رسانه‌های جبهه انقلاب، مساجد و حسینیه‌ها و ده‌ها مجموعه دیگر، جزو حلقه‌های قدرت نرم نظام اسلامی تعریف می‌شوند.

نمازهای جمعه نیز به اعتبار تأثیری که می‌توانند در تحکیم این شاخص‌ها داشته باشند، و البته به‌طور مستمر باید این توان خود را تقویت و روزآمد کنند، در عداد حلقه‌های قدرت نرم نظام اسلامی هستند.

امروز جدی‌ترین عرصه نبرد دو جبهه حق و باطل و انقلاب و دشمنانش، همین میدان نبرد نرم است؛ باید این عرصه را بهتر از قبل بشناسیم و قدرتمندتر از گذشته در آن اقدام کنیم.

انتهای پیام/ جریان نیوز

اشتراک گذاری :

اخبار اقتصادی
سخنگوی دولت: ساخت یک‌میلیون و ۴۹۷ هزار و ۵۳۹ واحد مسکونی آغاز شده/ کم‌کاری‌ها در حوزه مسکن جبران می‌شود :
توییت علی مطهری درباره بازداشت تاج‌زاده :
احمدی‌نژاد، ملک ۵۰۰ میلیارد تومانی را تخلیه نمی‌کند :